London is bekötötte az infúziót a bankoknak
Rendkívüli idők bátor, nagy horderejű megoldásokat igényelnek - mondta felvezetőjében Gordon Brown. Ennek jegyében legalább 200 milliárd fontra bővítik a kormány elkülönített likviditási keretét, melyből a bankok kölcsönt vehetnek fel. A hét elején elszenvedett súlyos értékvesztésüket ellensúlyozandó a kormány 25 milliárd fontos hitelt biztosít a bankoknak, hogy feltornázhassák tőkealapjukat, míg az állami vagyonból újabb 25 milliárd fontért elsőbbségi részvényeket vásárol a megszorult bankokban. Végül 250 milliárd font értékben hitelgaranciát vállal arra az esetre, ha egy bank kölcsönt folyósít egy másiknak és az csődbe jut. A teljes projekt elvileg minden egyes brit adófizetőnek 4000 fontjába, azaz közel 1,3 millió forintjába kerül.
A kormány keretéből egyelőre nyolc pénzintézet részesül, köztük a vezető lakossági bankok, a Royal Bank of Scotland, az HSBC, az HBOS, az Abbey és a Lloyds TSB. A legnagyobb összegű friss tőke, várhatóan 15-15 milliárd font, a NatWest bankot is magába foglaló Royal Bank of Scotlandhoz és a Barclayshoz kerülhet. A kormány szigorú feltételeket támasztott: véget kell vetni a sokmilliós vezetői fizetéseknek és prémiumoknak, s vissza kell fogni - vagy átmenetileg megszüntetni - a részvényjuttatásokat. Darling szerint a csomaggal hozzájárulnak ahhoz, hogy meginduljon az egészséges szerkezetváltás és stabilizáció a bankszektorban. A válság egyik fő oka ugyanis, hogy a bankok egymásnak sem akarnak kölcsönözni, így a kormány garanciája visszasegíthet a normális ügymenethez. A konstrukcióba bevont minden egyes hitelintézettel külön megállapodás jön létre, melynek szellemében bővíteniük kell a jelzáloghitelt igénylő ingatlanvásárlóknak és a kisvállalkozásoknak nyújtott szolgáltatásokat.
A bankrészvényes adófizetők többszörösen is rosszul járhatnak, hiszen az elsőbbségi papírok azt jelentik, hogy azok nyereségéből az állam minden más tulajdonost megelőzően részesül, mégpedig nem osztalék, hanem meghatározott kamatjövedelem formájában. George Osborne, a konzervatívok árnyék-pénzügyminisztere óvatos támogatásáról biztosította a tervet, mondván, a bankok feltőkésítése feltétlenül helyes lépés. Az érintett pénzintézetek közül többen is üdvözölték a kormány akcióját.