Alapkamatvágás futószalagon

Sürgősségi ellátásban részesítették a világ nagy jegybankjai a pénz- és tőkepiacokat azzal, hogy tegnap egységesen fél-fél százalékkal csökkentették alapkamatukat. A kötés azonban ismét átvérzett, a vezető tőzsdeindexek erózióját ezzel sem tudták megállítani.

Közép-európai idő szerint déli egy órakor egyszerre jelentette be a világ hat vezető jegybankja, hogy egységesen fél-fél százalékkal csökkenti alapkamatát. Az összehangolt akcióban az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, az Európai Központi Bank, valamint a brit, a svéd, a svájci és a kanadai jegybank vett részt. A Fed alapkamata így 2 százalékról másfélre csökkent, mint azt már kedden Ben Bernanke elnök burkoltan előrevetítette. Ugyanennyivel mérsékelték a bankoknak adott kölcsöneik kamatát, vagyis a diszkontrátát, amely így 1,75 százalékra süllyedt. Az euróövezetben pedig 3,75 százalékra változott az alapkamat.

Bár értesült a mentőakcióról a kínai jegybank, és támogatta is azt, mégis kihúzta magát a "fűnyíró" alól, s csak 0,27 százalékpontot vett le az irányadó hitelkamatból, amely így 6,93 százalékra állt be. Ezzel három héten belül már másodszor élt a kamatcsökkentés eszközével. A japán központi bank is támogatásáról biztosította a konszenzusos kamatcsökkentést, noha a maga részéről keddi döntésével immár huszadik hónapja változatlan, 0,5 százalékos szinten hagyta az alapkamatát. Az akció előhírnökeként kedden az ausztrál központi bank hatról öt százalékra szállította le az irányadó mutatót.

A szándék egyértelmű volt: enyhíteni a nyomást a pénz- és tőkepiacokon, oldani a kialakult pánikhangulatot. A központi bankok közös közleményükben megjegyzik: a válság nagyon negatív hatást gyakorol a növekedési kilátásokra, és így veszélyezteti az árstabilitást. A monetáris feltételek globális szintű enyhítése ezért mindenképpen indokolt.

A 2001. szeptember 11-i terrortámadást követő egységes jegybanki fellépésre emlékeztető gesztust eleinte díjazták a tőzsdék, ám hamar túltették magukat ezen, és látványos süllyedésbe kezdtek. Párizs végül 6,3, London 5,2, míg Frankfurt 5,9 százalékos gyengüléssel adta a "félszázalékosok" tudtára", hogy van még tennivalójuk. Lapzártánkkor a vezető amerikai indexek is 2,5 százalékos mínuszba fordultak.

A magyarázat szerint az összehangolt kamatcsökkentés nem lesz elegendő a befagyott hitelpiac felolvasztásához és a globális recesszió megakadályozásához. Ezt erősítette meg Olivier Blanchard, a Nemzetközi Valutaalap vezető közgazdásza is, aki az irányt ugyan dicsérte, ám a mértékkel nem volt kibékülve. Újabb hasonló beavatkozásokra lesz szükség, megakadályozandó a globális recesszió elmélyülését - fejtette ki, hozzátéve, hogy különösen Európában lehetne nagyobb szeletet lehasítani az alapkamatból.

Fagyos tőzsde, olvadó orosz energiaóriások

Soha vissza nem térő esélyt adott a hitelválság arra, hogy egyes stratégiai fontosságú és kiválóan fialó orosz részvényből betárazzanak a befektetők - hangoztatta Mark Möbius, a Molban is tulajdonos Templeton Asset Management elnöke. Közülük a Gazpromot és a Lukoilt emelte ki. A feltörekvő piacokon 30 milliárd dollárt forgató Templetonnak esze ágában sincs holmi tőzsdei zuhanás miatt megválnia orosz energetikai részvényportfóliójától, az is mellékes, hogy a moszkvai, dollárban üzletelő tőzsde indexe a legrosszabban teljesítő mutatók közé tartozik. Az RTS már eddig 60 százalék feletti esést produkált, s erre a tegnapi nyitást követően még 11,2 százalékot tett hozzá, hogy aztán fel is függesszék a kereskedést aznapra. A rubeles tőzsde mutatója, a Micex 14,3 százalékot esett, mire leállították a kereskedést, egészen péntek reggelig szabadságolva a brókereket. A Gazprom és a Lukoil egyaránt 15 százalékot gyengült. Egy hónap alatt értékvesztésük meghaladta a 40 százalékot.

Kiütötték a Nikkeit, csúcsra ért a jen

A japán ipari termelés egyik szimbólumának is tartott Toyota autógyár részvényeinek tegnapi, közel 12 százalékos esése jelzi, hogy a távol-keleti piacokon is sokasodnak a sötét fellegek. Az autógyártó 40 százalékkal redukálta korábbi profit-előrejelzését, és a keresletcsökkenés miatt várhatóan visszafogja európai gyárainak termelését. Ahogy a Toyota kieresztette a kéziféket, úgy állt a lejtőre a tokiói Nikkei index, amely 1987 óta nem tapasztalt, 9 százalékos napi zuhanást produkált. A Nikkeihez hasonlóan járt a többi ázsiai tőzsdeindex is. Az indonéz piacon a kereskedést a több mint tízszázalékos esés miatt fel kellett függeszteni, de öt százaléknál nagyobbat bukott Tajvan és Dél-Korea, hatnál többet Szingapúr, nyolc fölött Hongkong.

Amíg a tőzsdéktől menekülnek a befektetők, a korábban a japán bankszektor stabilitása és tőkeerőssége miatt is biztonságosnak tartott jen rohamosan erősödik: a magasabb hozamú és magasabb rizikójú piacokról most áramlik viszsza ugyanis a kiindulási helyére, s menekül a biztonságosabb állampapírokba. A szigetország pénzügyminisztere szerint a japán gazdaság alapjai szilárdabbak, mint az európaié vagy az amerikaié. Azt is sugallta, hogy Tokió egyelőre nem fog beavatkozni, hogy gyengítse a jen árfolyamát. (Tokió tudósítónktól)

Alapkamatok

Forrás: Népszabadság-gyűjtés

OrszágAlapkamat (százalék)
Egyesült Államok1,50
Eurózóna3,75
Nagy-Britannia4,50
Svájc2,25
Kanada2,50
Svédország4,25
Kína6,93
Japán0,50
Ausztrália6,00
Magyarország8,50
Frankfurti helyzetkép. Csak ülnek és bámulnak
Frankfurti helyzetkép. Csak ülnek és bámulnak
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.