Rendkívüli időket él az EKB

Megerősítő és cáfoló nyilatkozatok özöne öntötte el tegnap az európai piacokat azzal kapcsolatban, hogy lehetséges-e amerikai mintára bankmentő alapot létrehozni. Miközben az Európai Bizottság üdvözölte a washingtoni szenátus rábólintását az Egyesült Államoknak hétszázmilliárd dollárba kerülő pénzügyi stabilizációs csomag létrehozására, Párizsban és Frankfurtban is cáfolták, hogy létezne hasonló törekvés Európában.

Igaz, a Nemzetközi Valutaalap is európai akciót sürgetett, de Jean-Claude Trichet, az európai jegybank elnöke a tegnapi kamattartó ülést követően azt mondta: miután az EU-nak nincs olyan szövetségi költségvetése, mint az USA-nak, ezért elképzelhetetlen, hogy uniós alapot állítsanak fel a bajba jutott bankok megsegítésére.

Az európai beavatkozás nehézségei meglátszanak az euró hanyatlásában is, míg a dollárnak szárnyakat adott, hogy az amerikai szenátus újból reményt ébresztett a piacokban Az árfolyam mozgása éppen azt tükrözi, hogy az USA-ban előbb megerősödhet az üzleti bizalom, mint Európában. Talán ez is befolyásolta az európai jegybankot, amikor csütörtökön változatlanul 4,25 százalékon tartotta a kamatot, de azt hangsúlyozva, hogy rendkívül bizonytalan a helyzet. Sőt, ilyen kihívással alapítása óta a pénzintézet nem is került szembe. Trichet közölte: a kamat csökkentésén is elgondolkodtak - s ez is gyengítette az eurót. Bár szeptemberben 3,6 százalékra lassult az infláció üteme az augusztusi 3,8 százalékról, s az eurózóna gazdasági növekedési iramának mérséklődése is az infláció ellen hat, az európai jegybank még mindig aggódik a béremelkedések miatt, s meg akarja akadályozni a másodlagos hatások érvényesülését az árakban. Ezért döntött végül a tartás mellett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.