Viszlát, KÖBE - viszlát, TIR?

A gépjármű-felelősségbiztosítással foglalkozó két másik egyesületet is maga alá temetheti a MÁV Biztosító összeomlása. Egy most készülő törvénymódosítás szerint a KÖBE és a TIR legfeljebb 2010 végéig köthetne kötelezőt. A jogszabályváltozás azonban nemcsak ezt a két egyesületet, hanem az ügyvédek biztosítóját is hátrányosan érinti.

 

 

 

A Népszabadság értesülése szerint hamarosan a kormány elé kerülhet az a törvénymódosító javaslat, amely megtiltaná a biztosítóegyesületeknek, hogy felelősségbiztosításokat kössenek. Az előterjesztés szerint új engedélyeket erre a tevékenységre már nem adnának ki, a már működő egyesületek pedig legkésőbb 2010 végéig foglalkozhatnának ezzel a biztosítási ágazattal. Információnkat az előterjesztést kidolgozó Pénzügyminisztériumnál nem kívánták kommentálni, értesülésünk szerint azonban a tárca fogyasztóvédelmi szempontokkal indokolta a tervezett lépést, ami azt jelenti, hogy közvetve a MÁV Biztosító viharos megszűnése okozhatja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac két másik egyesületi szereplője, a KÖBE és a TIR vesztét is.

A két egyesület bevételének túlnyomó többségét, közel kilencven százalékát a kötelezők hozzák, így ennek az üzletágnak az elvesztése súlyos csapást mérne a szervezetekre. A törvénymódosítás hírére reagálva a KÖBE-nél lapunknak elmondták: az egyesületek, s így a nonprofit alternatíva kizárása a kötelező piacáról egyrészt versenyellenes, másrészt ellentétben áll az uniós országok gyakorlatával. A szervezet szerint sem a statisztikai adatok (az unióban működő, nem életbiztosítással foglalkozó biztosítók több mint fele egyesület vagy egyesület tulajdonában van), sem az elmúlt napok eseményei (a világ egyik legnagyobb biztosítója, az amerikai AIG csaknem csődbe ment) nem támasztják alá, hogy az egyesületi forma kockázatosabb lenne, mint a részvénytársasági. A módosítás elfogadása esetén a KÖBE kész alkotmányossági normakontrolt kérni Sólyom László köztársasági elnöktől és az Alkotmánybíróságtól. Ha pedig a törvény hatályba lépne az Európai Bizottságnál támadná meg a jogszabályt - tették hozzá.

Az előterjesztést véleményező egyik szakmai szervezet, a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) nem javasolja a biztosítóegyesületek eltiltását a felelősségbiztosítástól - tudtuk meg Trunkó Barnabástól. A Mabisz főtitkára szerint az egyeztetési folyamat során a szervezet azt kérte a Pénzügyminisztériumtól, dolgozzon ki a jelenleginél erősebb működési garanciákat az egyesületekkel kapcsolatban. Ennek a tárca a pótdíj kivetésére vonatkozó előírások módosításával eleget is tett (lásd keretes írásunkat), ehhez képest meglepő volt, hogy a véleményező szervezetekhez a napokban másodjára visszaküldött, módosított anyagba bekerült az egyesületek kizárása a felelősségbiztosításból - tette hozzá. Trunkó szerint ugyan a Mabisz a tervezett változásokkal kapcsolatban külön véleményt nem fogalmazott meg, de észrevételeihez csatolta a biztosítóegyesületek álláspontját is, így az eljutott a Pénzügyminisztériumhoz.

Magyarországon harminchárom biztosítóegyesület működik, ezek többségükben kisebb, a mezőgazdasághoz kapcsolódó vagyoni biztosítással foglalkozó szervezetek. A három legnagyobb egyesületből kettő kötelező biztosítással (KÖBE, TIR), míg a Dimenzió egészség- és nyugdíjbiztosítással foglalkozik. A törvénymódosítás azonban nem csak a kötelezővel foglalkozó két egyesületet érinti, rosszul járhatnak az ügyvédek, illetve biztosítójuk, a Magyar Ügyvédek Biztosító és Segélyező Egyesülete is. Az ügyvédeknek kötelező felelősségbiztosítást kötniük, hiszen egy műhiba esetén akár többmilliós kártérítési felelősségük is lehet. Ezzel a speciális szakbiztosítással nem igazán foglalkoznak a hazai biztosítók, így nem meglepő, hogy az egyesület mintegy tizenegyezer tagjával/ügyfelével csaknem az összes magyarországi ügyvédet maga mögött tudhatja.

- Egyesületünk tizenhét éve működik minden gond nélkül, nem értjük, miért kellene változtatni a jelenlegi gyakorlaton - mondta lapunknak Horváth József. A biztosító ügyvezetője szerint egyesületük részvénytársasággá alakítása bár nem könnyű, de technikailag megoldható, problémát inkább a mindennapi működésben jelentene a tervezett módosítás. Részvénytársaságként például nem tudnak önsegélyezéssel foglalkozni, de az átalakulásukkal elveszítenék non-profit jellegüket és az ezzel járó adókedvezményeket is, ami a szolgáltatások árának növekedéséhez vezet. - Az egyesület vezetősége még nem döntötte el, hogy kinél és milyen formában emel panaszt a tervezett módosítással szemben, de az biztos, hogy nem hagyjuk szó nélkül - tette hozzá Horváth.

A felügyelet is kivethet pótdíjat

 

A hamarosan a kormány elé kerülő előterjesztés foglalkozik a biztosítóegyesületek tagjaira kivethető pótdíjjal is. A biztosítási törvény jelenleg az egyesületekre bízza, hogy alapszabályukban megteremtik-e a pótlólagos befizetés és a szolgáltatáscsökkentés lehetőségét arra az esetre, ha más források már nem nyújtanak fedezetet a biztosító kötelezettségeinek teljesítésére. (Mint ismeretes: a MÁV Biztosító alapszabálya erre nem adott lehetőséget az egyesület vezetőségének, s ezért a biztosító irányítását átvevő felügyeleti biztosok nem tudtak pótdíjat kivetni, a taggyűlésen megjelent ügyfelek ugyanis leszavazták az alapszabály módosítását.) Ez a tervek szerint úgy változna, hogy az egyesületeknek 2009 végéig kötelezően be kell építeniük alapszabályukba a pótdíj kivetésének lehetőségét, s így arról adott esetben nem a tagság, hanem a biztosító vezetősége dönthet. A törvényalkotó azonban ennél is tovább menne: lehetővé tenné, hogy ne csak az egyesület vezetősége, hanem a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is kivetheti a pótdíjat, illetve elrendelheti a szolgáltatáscsökkentést, s ezek mértékét is meghatározhatja.

Biztosítók bevételei

 

(2008. I. fél év, milliárd forint), Forrás: Mabisz

Kárfelmérés a KÖBE központjában. Egyelőre megbecsülni sem tudják a lehetséges veszteséget
Kárfelmérés a KÖBE központjában. Egyelőre megbecsülni sem tudják a lehetséges veszteséget
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.