Brüsszel lecsapott a paraffinkartellre

Kilenc olajtársaságra öszszesen 676 millió euró büntetést szabott ki az Európai Bizottság versenyügyi hatósága a paraffinpiacon alakított árkartell miatt. A Molnak 23 milliót kell fizetnie, amiért betért a "kék szalonba".

A negyedik legnagyobb bírságot rótta ki tegnap az Európai Bizottság kilenc nagy olajtársaságra a trösztellenes törvények durva megsértése miatt. Nellie Kroes versenyügyi biztos azt hangoztatta, hogy alig akad olyan háztartás vagy vállalat Európában, amely ne vásárolt volna paraffinviaszból készült terméket. Ez valószínűleg így is van, hiszen az árkartell által hetvenöt százalékban lefedett európai piacon széles kereslet mutatkozhat az autóipari alapanyagként, illetve a gyertyák, a viaszos papírok vagy a sajtbevonók alkotóelemként ismert paraffin iránt.

A bizottság összesen 676 millió euró büntetést osztott ki, ebből 318 milliót a főbűnös, a német-dél-afrikai Sasol kapott, a francia Total 128, az ExxonMobil 83, a magyar Mol 23 milliót fizet. 12-128 millió euró közötti bírságot kapott még az ENI, a Hansen & Rosenthal, a Tudapetrol, a Repsol, az RWE.

A magát csak paraffinmaffiának nevező társaságot a Shell buktatta le, ő adta át a belső levelezést is tartalmazó dokumentumokat, s így megúszta a rá váró 96 millió eurós büntetést.

A bizottság közleményében azt is tudatja, hogy a Sasol a "kék szalon" tagjaiként tartotta nyilván - szigorúan belső használatra - a részvevőket, amelyek 1992 és 2005 között tartották ellenőrzésük alatt a paraffinviasz piacát, s a megbeszéléseket elegáns szállodákban tartották, többek között Budapesten, Bécsben, Milánóban és más nagyvárosokban.

A Total a maga részéről jelezte, megkapta a bizottság döntését, s tanulmányozza azt az esetleges további jogi lépések megfontolására. Az ExxonMobil viszont sajnálatának adott kifejezést, s bocsánatot kért "volt alkalmazottainak" magatartása miatt.

A magyar olajipari társaság közleménye szerint a Mol sajnálja, hogy a vállalat a kilencvenes években még nem működtetett olyan belső kontroll- és auditrendszert, amely az ilyen jellegű esetet kiszűrhette volna. A Mol kijelenti, hogy nem született kartelljellegű magatartásra vonatkozó vállalati szintű döntés az érintett termék esetében.

A paraffinértékesítés a Mol teljes árbevételének csupán kevesebb mint fél százalékát teszi ki. A vizsgált időszak kezdetén az értékesítési tevékenységet a Mol egy korábban megvásárolt leányvállalata végezte, s azt követően került át az anyavállalat felelősségi körébe.

A veteránok is eladják az INA-részvényeiket

Mégis eladja a Molnak 7 százaléknyi INA-részvénypakettjét a horvát veteránok befektetési alapja - írta a Vecernji List internetes kiadása. A veteránok döntése azután született meg, hogy kedden az intézményi befektetők is az eladásról döntöttek. Korábban a nagybefektetők kevésnek tartották a Mol által részvényenként kínált 2800 kunás árat, de a pénzpiaci válság miatt Zágrábban is esnek az árfolyamok: az INA tegnapi záróára 2725 kuna volt, alacsonyabb a Mol által kínált összegnél.

Kroes és a paraffinos sajt
Kroes és a paraffinos sajt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.