Fél áron veszik a napraforgót

A napraforgó-betakarítás derekára kiderült, hogy a néhány napja tonnánként még 100-120 ezer forintot érő magért a feldolgozók már csak 60 ezer forint kerüli összeget fizetnek. Az idei, olcsóbb napraforgóból készülő étolajért rövidesen a boltokban is kevesebbet kell fizetni.

Októberben kerül a boltokba az idei napraforgóból préselt olaj. Papula László, a Bunge Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy cége olcsóbban szállít a kereskedőknek, azt azonban pontosan nem tudta megmondani, hogy mennyivel csökken az étolaj fogyasztói ára. A gazdák nagy bánatára a tavalyi rekordárakhoz képest idénre megfelelőződött a napraforgó ára, noha a szezon még a magas árakkal indult. Az ország legnagyobb napraforgómagfeldolgozója az árzuhanást a nemzetközi piaci tendenciákkal magyarázza. A napraforgó betakarításának indulásakor a termény forgalmában a Budapesti Értéktőzsde fennállása óta a legnagyobb ívű áresését produkálta: nyolc tőzsdenap alatt tonnánként, 20 ezer forintos, azaz 24 százalékos csökkenést könyveltek el a piacon.

A vezérigazgató elmondta, cégük általában integrátorok - azaz olyan termelésszervezők, melyek központilag szerződéseket kötnek, részt vesznek a finanszírozásban, stb - közvetítésével vásárolja fel a hazai termés mintegy 40 százalékát, ami az idén, a tavalyinál harmadával több terményt jelent. Az első néhány tízezer tonnát közvetlenül a szerződött termelőktől vették át, tonnánként százezer forint feletti áron. Aztán néhány nap alatt a nemzetközi - 60 ezer forintnak megfelelő - szintre esett az ár. Papula véleménye szerint ez a termelőknek is megfelelő, hiszen a tavalyi rendkívüli árugrás előtt, amikor 52-53 ezer forintot ért a napraforgó, és igen elégedettek voltak a 60 ezer forintos árszinttel. Hosszabb távú árbecslésre nem vállalkozott azt azonban elmondta, hogy a Bunge limitált mennyiséget, naponta 3-5 ezer tonna napraforgót vásárol, aktuális áron.

Tóth István a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára lapunkat arról tájékoztatta, hogy termés kétharmadát már betakarították és a korábbi, hektáronkénti 2,5 tonnás termésbecslésnél több magra számítanak. Elmondta azt is, hogy most szerencsés helyzetben vannak azok a napraforgó-termelők, akik fix áras átadási szerződést kötöttek az integrátorokkal, ugyanis ők megkapják a jelenlegi piaci árnál sokkal magasabb százezer forint körüli árat. Lapunk információi szerint azonban több cég is inkább kifizeti a visszalépéskor járó, szerződésben rögzített, tonnánkénti 5-10 ezer forintos kötbért, s felajánlja, hogy napi áron vásárolja a magot, mert még így is olcsóbban tudja megvenni a napraforgót, mint a lekötés szerinti ár. Ezt a MOSZ titkára nem erősítette meg. Azt mondta, hogy a MOSZ tagjaitól ilyen információt nem kapott. Azt azonban elmondta, hogy a termelők tizede, mintegy 50 ezer tonnányi terméssel nagy bajban van, ugyanis őket nem védi árgarancia, s nekik meg kell elégedniük a napi árakkal, amelyek a titkár szerint az önköltségi árakat sem fedezik. Ráadásul ennek a termelői körnek általában nincs saját gépe - ami a bérgépekkel szemben a költségeket csökkentheti - se magtára, se piaci kapcsolata.

Az olajjal együtt mozog a magok ára

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) elemzői szerint a világ tőzsdéin bekövetkezett áresés mögött az ásványolaj árának jelentős csökkenése áll, amelyet tovább segített a dollár erősödése. Közben a világ olajnövény termőterületeiről bőséges termésről, csak jó hírek érkeznek. Az elemzők ugyanakkor azt is megállapították, hogy a holland, párizsi napraforgómag- és napraforgóolaj tőzsdei árak nem indokolják a hazai alacsony árszintet. Úgy vélik, hogy a hazai alacsony árakat inkább a túlkínálat okozza, ugyanis a termelők egy része nem talál helyet a frissen betakarított magnak, ugyanis a magtárakban még az eladatlan kalászos és a szintén most kombájnolt kukorica foglalja a helyet.

Napraforgó-betakarítás Debrecen közelében
Napraforgó-betakarítás Debrecen közelében
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.