Turbózzák a mikrót

Rosszul fogy az uniós mikrohitel, eddig csupán hatszázan éltek vele, pedig a lehetőség több tízezer kisvállalkozás előtt nyitott. Ezért októberben hatról tízmillióra nő a beruházásra felvehető kölcsön összege és öt helyett akár tíz évre is igényelhető lesz, megszűnik viszont a felső kamatplafon.

Nagyon nagy volt a várakozás az év elején bevezetett uniós mikrohitellel szemben: mind a vállalkozói, mint az állami oldalon azt gondolták, végre itt van az a konstrukció, amely megoldja a banki finanszírozásból teljesen kiszorult, tőkeszegény mikro- és kisvállalkozások helyzetét. Az elmúlt hónapok eredményei azonban nem támasztják alá az optimizmust. Eddig hatszázan vettek fel öszszességében 2,8 milliárd forintot, azaz vállalkozásonként közel ötmilliót. Pedig az uniós mikrohitelre 2013-ig 82 milliárd forintos keret van, ami 50-60 ezer hazai cégnek lehet elég. Azok a szervezetek, amelyek közvetítik, vagy csak a jövőben szeretnék árulni a konstrukciót, összességében azt vállalták, hogy mintegy 30 milliárd forintnyi forrást helyeznek ki hét év alatt.

- Nem vagyok teljesen elégetett az eredményekkel - mondta lapunknak Benke Ákos, a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. vezérigazgatója, a program kezelője. Több kritikus pontot is felfedeztünk a rendszerben, és ezek megoldására október elejétől néhány feltétel megváltozik - tette hozzá.

Az elmúlt hónapokban kiderült, a megcélzott vállalkozói réteg nem kamatra, hanem inkább a törlesztőrészletre érzékeny. Főleg azt nézi, havonta mennyi pénzt kell fizetnie a felvett kölcsönért. A jelenlegi formájában az öt évre felvehető maximum hatmillió forint nem versenyképes - jelentette ki a vezérigazgató. Ezért októbertől 10 évre változik a futamidő. Ez azt jelenti, hogy csaknem felével is csökkenhet a havi részlet.

Körvonalazódott egy olyan vállalkozói kör is, amely fejlődőképes, csak éppen a következő lépést nem tudja megtenni finanszírozási segítség nélkül, a bankoknak ugyanis még mindig túl kockázatos. Ezért született döntés arról, hogy a beruházásra felvehető hitel összege októbertől tízmillió forintra nő.

A mikrofinanszírozók átlagosan 6-6,5 százalékos kamattal nyújtják a hitelt, a legalacsonyabb 5,9 százalék, a legmagasabb 9 százalék körüli. A mutató maximalizálva van, az EU referencia-kamatlába plusz két százalékban. Elsejétől azonban ez a plafon megszűnik, nem lesz felső korlát. A változástól azt remélik, hogy a kamatra kevésbé érzékeny, gyorsan, ám csekély összeget igénylő cégek is forráshoz juthat, azaz érdemes lesz az ő ügyükkel is foglalkozni. Ők egyébként minden bizonnyal magasabb kamattal kapják majd a pénzt, mint azok, akik többmilliós hitelért folyamodnak.

Új szereplő is belép erre a piacra, októbertől a K&H Bank mintegy 200 fiókjában válnak elérhetővé az uniós mikrohitelek. A közeljövőben további pénzintézetek is megjelennek, velük azonban még nincs aláírt szerződés. A K&H színrelépése egyben azt is jelenti, hogy elindul a portfóliógarancia rendszere is. Az MV Zrt. előre rögzített kockázatmegosztás mellett, közvetlen kezességet vállal a bankok pénzügyi követeléseire. Egy adott hitel esetében a kezességvállalás mértéke maximum a banki követelés 80 százaléka, a fennmaradó rész jelenti a hitelező saját kockázatvállalását.

Ami a már működő finanszírozókat illeti, Benke Ákos szerint nagyon eltérő eredményességgel működtek eddig, amit a jövőben kiegyenlítettebbé szeretnének tenni. Ehhez az MV Zrt. technikai segítséggel tud hozzájárulni. A jelenlegi állapotok szerint a hitelek 25 százaléka Budapesten, illetve Pest megyében talált gazdára. Jók az eredmények Borsod-Abaúj-Zemplén és Baranya megyében is. Eddig a legkisebb érdeklődést Békés megyében tapasztalták, ahol összesen 44 millió forintot sikerült kihelyezni.

A vezérigazgató azt várja az intézkedésektől, hogy ugrásszerűen megnő a hitelfelvételek száma, és a kölcsönök összege az év végére meghaladhatja az ötmilliárd forintot.

Az uniós mikrohitel konstrukciót a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. révén, pályázaton kiválasztott közvetítői szervezetek juttatják el a vállalkozásokhoz. A kölcsönt bármely mikrovállalkozás felveheti, amelynek árbevétele nem több 200 millió forintnál, eddig nem tartották bankképesnek, üzleti terve jól átgondolt, ígéretes, és képes letenni a 20 százalékos önerőt, vagy induló vállalkozás. Jelenleg 500 ezertől hatmillió forintig lehet forrást igényelni, hat évre. Ez elsősorban beruházásra használható fel, de akinek forgótőkére van szüksége, az is megkaphatja ezt, de más feltétellel. Ha a hitelező túl kockázatosnak tartja a vállalkozást, a zrt. előre rögzített kockázatmegosztás mellett, maximum a kifizetett hitel 80 százalékáig kezességet vállal. A kölcsönök jellemzői, hogy általában nem számítanak fel melléjük hiteligénylési, tranzakciós, hitelfedezet-vizsgálati, szerződéskötési díjat.

Januárban az első mikrohitelt taxis kapta, de azóta nem állnak sorba a kölcsönért  Kovalovszky Dániel
Januárban az első mikrohitelt taxis kapta, de azóta nem állnak sorba a kölcsönért Kovalovszky Dániel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.