Kártyából nem lehet vagyon

Esélye sincs annak, aki vagyonosodási vizsgálat során arra hivatkozna, hogy kártyán nyert nagyobb öszszeget. Ha nincs közokirat és banki átutalás, ez a Legfelsőbb Bíróság szerint is veszett ügy. A becsléses eljárást az MSZP költségvetési munkacsoportja aggályosnak tartja.

Nem érdemes szerencsejátékból származó bevételre hivatkozni a vagyonosodási vizsgálat során - erősítette meg a Legfelsőbb Bíróság (LB) az APEH gyakorlatát. Bár született már bírósági ítélet, amely elfogadta az adózó nyereményről szóló állítását. Ezért a becsléssel megállapított jövedelemről és a kivetett adóról, valamint a késedelmi bírságról szóló döntést megsemmisítették, de az ítéletet a közelmúltban az LB hatályon kívül helyezte - közölte kérdésünkre Lomnici Zoltán, az LB tanácselnöke.

Százmilliós nagyságrendű tagi kölcsön miatt indított vagyonosodási vizsgálatot az APEH, ám az utóbbi három esztendőre kiterjedő ellenőrzés szerint a gazdasági társaság bőkezűen adakozó tagjának mindössze néhány milliós adózott bevétele volt. Ő a vizsgálat során arra hivatkozott, hogy rendszeresen jár kaszinóba, és folyamatosan nyer. Ez a bevétel pedig adómentes, és bizonylatot sem kell adni róla. Az APEH ezt az érvelést annak ellenére elutasította, hogy a vállalkozó tanúk sorával igazolta: valóban szenvedélyes - és szerencsés kezű - játékos.

A bíróság viszont első fokon elfogadta a felsorakoztatott tanúk egybehangzó állítását. Az adóhatóság döntését így hatályon kívül helyezték, ám az APEH az LB-hez fordult. Lomnici ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a jogszabályok tételesen nem tartalmazzák ugyan, hogy milyen papírokkal bizonyítható a vagyongyarapodás, ám csak azok a dokumentumok fogadhatók el, amelyek hitelt érdemlően igazolják a bevételt. Ilyen lehet például a sorsoláson vagy fogadáson alapuló játékoknál a kifizetési bizonylat.

Az LB a konkrét ügyben talált is néhány ilyen papírt, ám azok mindössze két-hárommillió forintról szóltak. A legfelsőbb bírói fórum mindezek alapján úgy találta, hogy a korábban felsorakoztatott bizonyítékok rendszere - különösen a tanúvallomások - alapján nincs lehetőség a megállapított adóalaptól való eltérésre.

Lomnici felvetésünkre ugyanakkor nem tagadta: igencsak kérdéses, hogy a nyereményből származó pénzzel miként lehet elszámolni, ha nem adnak hozzá semmilyen igazolást. Például a nyerőgépeknél a játékos fölül bedobja a pénzt, és ha szerencséje van, alul a többszöröse esik ki. Valószínűleg igen furcsán néznének arra, aki egy játékteremben kifizetési pénztárbizonylatot próbálna kérni.

A napokban egy hasonló nagyságrendű másik ügyben döntött az LB. Ezúttal is a tagi kölcsönön bukott le az a minimálbérre bejelentett vállalkozó, aki több mint százmillióval segítette ki cégét, majd a kölcsön több mint felét adómentesen ki is vette.

Nem minden tekintetben felel meg az APEH vagyonosodási vizsgálata a jogállamiság elveinek - vetette fel néhány hete a pénzügyminiszterhez benyújtott írásbeli kérdésében Bárándy Gergely szocialista parlamenti képviselő. A politikus érdeklődésünkre elmondta: a közelmúltban többen felkeresték, és vélelmezett jogsértésekről számoltak be.

A panaszok alapján jogászként maga is úgy véli, hogy a vizsgálatokat az APEH esetenként az általános jogelvekkel ellentétes módon folytatja le. Például a bizonyítási teher megfordulása szerinte alkotmányossági szempontból erősen kifogásolható. De aggályos az is, hogy a hatóság visszamenőleg állapít meg kötelezettségeket - állítja Bárándy. Például amikor valaki arra hivatkozik, hogy javainak egy részéhez korábban ajándék gyanánt jutott hozzá, erről közokiratot - az ügyvéd által írott szerződés is kevés -, illetve készpénz esetén bankszámlakivonatot követelnek. Ugyanez a helyzet a baráti kölcsönökkel is: amennyiben nincs közhiteles dokumentum, esetleg banki bizonylat, az APEH nem hiszi el, hogy a tranzakció valóban megtörtént.

Bárándy nem vitatja, hogy a hatóság kételkedhet, csakhogy akkor neki kellene felvonultatnia a bizonyítékokat. Ugyanakkor jogászként elfogadhatónak tartaná, ha törvényben rögzítenék a magánszemélyek közötti, de akár a nyereményekkel kapcsolatos ügyletek szabályait is, és azokat később számon kérnék. Vagyis: szerinte előbb a jogszabályi alapot kellene megteremteni.

Úgy tudjuk, a pénzügyminiszter válaszában nem találta kifogásolhatónak az adóhatóság eljárását, több szocialista képviselő azonban inkább Bárándy álláspontját osztja. Az MSZP költségvetési munkacsoportja a vagyonosodási vizsgálattal kapcsolatos aggályokról tárgyalni akar.

Nem szerencsés a nyereményre hivatkozni
Nem szerencsés a nyereményre hivatkozni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.