Újabb nagy amerikai bank tűnik el a színről
Nincs már bankunk! - erre ébredhettek pénteken az amerikai pénzügyi válság legújabb epizódjának részeként mindazok, akiknek a Washington Mutual (WaMu) 2300 fiókjának valamelyikénél vezették a számláját. Az ügyfelek hozzáférését az összesen 182 milliárd dolláros betétállományhoz ugyanakkor biztosította a FDIC, a szövetségi felügyeleti ügynökség, amely a csütörtöki tőzsdei zárás után, rendkívüli kereskedéssel takaríttatta el a WaMu-t mint piaci szereplőt. A WaMu részvényei teljesen elértéktelenedtek. Hálózatát a JPMorgan vásárolja fel, 1,9 milliárd dollárért, amelyet a FDIC-nek fizet ki.
Kereskedelmi bank még nem bukott ekkorát Amerikában. A WaMu ügyfelei az elmúlt egy hétben csaknem 17 milliárd dollárt vontak ki a pénzintézetből, mindhárom nagy hitelminősítő magas kockázatúra sorolta be, a FDIC pedig tarthatatlanul bizonytalannak ítélte a helyzetét. Mivel a törvény szerint az FDIC-nek egyenként 100 ezer dollárig kártalanítania kell az elbukott pénzintézetek ügyfeleit, az ügynökség már a saját keretét mentette ezzel. A JPMorgan immár 900 milliárd dolláros betétállományával az Egyesült Államok legnagyobb bankja lett, 5400 fiókkal rendelkezik. Egyúttal tízmilliárd dollár értékben dob részvényeket a piacra diszkontáron, a befektetőket csalogatva. A WaMu hirtelen bukásának egyik visszásnak tartott eleme, hogy az új csúcsvezető alig két hete került a vállalat élére, egymillió dolláros fizetésért, és pusztán az aláírásáért 7,5 milliót kasszírozva.
A jelzáloghitel-piaci válság nyomán elbukó pénzintézetek vezetésének jövedelme a kongresszus szemét is szúrja, miközben továbbra sincsen végső megállapodás a kormány által benyújtott 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőövről. Az újabb bizonytalanság nyomán pénteken estek a részvényindexek a New York-i tőzsdén. Előző nap bejelentették ugyan, hogy a csomag "elveiről" egyezség született, így az első 250 milliárdot például azonnal hozzáférhetővé teszik, de később a tárgyalások holtpontra jutottak. Nem hozott áttörést a fehér házi egyeztetés sem, amelyen a két elnökjelölt, John McCain és Barack Obama is részt vett. George W. Bush elnök pénteken újra kiállt a sajtó elé a megegyezést sürgetve. - Gyorsan kell cselekedni! A törvényhozás időnként nem szépséges feladat - mondta, hozzátéve: "vannak nézeteltérések a csomag egyes elemeiről, arról azonban nincsen, hogy valami alapvetőre van szükség".
Csütörtök estére a tárgyalások menetét az akasztotta meg, hogy a republikánusok - saját kormányukat is felbosszantva - alternatív javaslatot nyújtottak be. Ennek lényege, hogy az állam nem felvásárolná az értéküket veszített jelzáloghitel-származékokat, hanem egy biztosítási alapot hozna létre
a pénzintézetekkel együtt, amelyből aztán prémiumokkal lehet kiváltani a bentragadt eszközállományt. - Nem hiszem, hogy erre van szüksége a bankrendszernek, és Paulson pénzügyminiszter, valamint Bernanke Fed-elnök sem gondolja így - fanyalgott Tony Fratto fehér házi szóvivő. A 700 milliárdos csomaggal szemben állókat, akiknek kongresszusi zászlóvivője Richard Shelby szenátor, a költségvetési bizottság rangidős republikánus tagja, csak megerősítette véleményükben 166 amerikai közgazdászprofesszor, köztük három Nobel-díjas közös levele, amelyben az aláírók komoly kétségüket fejezik ki a terv értelmét illetően. Eközben bejelentették, az amerikai gazdaság éves növekedési üteme 2,8 százalék, azaz fél százalékponttal alacsonyabb a vártnál.
Gordon Brown brit kormányfő New Yorkban, az ENSZ közgyűlésén felszólalva azt hangoztatta, vége a "felelőtlenség korának" a bankszektorban. Mint mondta, legalább harminc ország részvételével nemzetközi pénzügyi felügyelet alakulhat.
A gyilkos szóbeszéddel küzd a Fortis
A részvényárfolyam zuhanásának megakadályozására a szóbeli beavatkozást választotta a belga-holland óriásbank és biztosító, de ahogy az ilyen vészterhes időkben lenni szokott, a nyilatkozattal csak olajat öntöttek a tűzre. Herman Verwilst igazgató megdöbbenésének és értetlenségének adott hangot a részvényárfolyam csaknem tízszázalékos napi esése miatt, s kijelentette, a pénzintézet többet ér, mint a jelenlegi tőzsdei értéke, s a pénzügyi helyzete stabil. A Fortis problémája alapjában véve abból fakad, hogy tavaly részt vett a holland ABN Amro feldarabolásában a spanyol Santanderrel és a Royal Bank of Scotlanddal karöltve, s kötelezettséget vállalt, hogy 24 milliárd eurót letesz az asztalra. Az amerikai pénzügyi válság nyomán azonban finanszírozási nehézségei adódtak, nehezen tudja előteremteni ezt a tömérdek pénzt, s a piacon olyan hírek terjednek, hogy legalább nyolcmilliárd euróra lenne szüksége. Az amerikai krízis hatására azonban a bankközi finanszírozás gyakorlatilag leállt. A bank részvényárfolyama ezen a héten 25 százalékot esett, az idén összesen 68 százalékot. A pénteki Le Soir úgy tudta, hogy a bank 5-10 milliárd eurónyi kiárusításra készül, miközben a részvényesek haja az égnek áll, hogy értékes üzletágaktól esetleg olcsón kell megszabadulni. A Fortis júniusban még csupán kétmilliárd euró értékben akart a számára mellékes üzleti tevékenységektől megválni. (B. M.)