Kényszer nyomása alatt cselekszik a világ
- Úgy tűnik, a pénzügyi válság hatására megingott a piac mindenhatóságába vetett hit az USA-ban, és mindenki az államtól várja a segítséget. Mi történik, új gazdaságfilozófia van születőben?
- Amikor tűz van, oltani kell. A kormánynak muszáj volt gyorsan döntenie, ha meg akarta akadályozni a pánik terjedését. A rossz követelések megvásárlásához, a bajba jutott pénzintézetek tőkeemeléséhez állami forrásokra volt szükség. Emellett a pénzügyi folyamatokban kialakultak olyan technikák, amelyek nem voltak kellően átláthatóak, megfelelően szabályozottak, ennek is szerepe volt a válság kialakulásában. Ezért a szektorra valóban jobban oda kell figyelni, a gazdaság egészét tekintve azonban a piac és a verseny elsődlegességét nem hiszem, hogy bárki megkérdőjelezné. Ami most történik, az nem a tankönyvek alapján folyik, de nem is valamilyen új gazdaságfilozófia jegyében, inkább csak a kényszerek nyomása alatt.
- Volt már példa arra, hogy az amerikai állam kezébe vette az irányítást. "New Deal" néven ismerjük a választ, amit az 1929-ben kezdődött gazdasági világválságra adott. Aztán valahogy mégis eljutottunk a piac sérthetetlenségéhez.
- Tanulság, - és ezt az amerikaiak láthatóan be is látták -, hogy krízishelyzetben nem szabad hagyni bedőlni az egész rendszert. Más kérdés, hogy mi lesz ezután, mi lesz az állam által megvásárolt rossz hitelekkel, pénzintézetekkel. Ami eddig történt, az részben csak időnyerés, és egy rövid távú, szükséges lépéssorozat annak érdekében, hogy ne legyen még nagyobb a baj. A folytatáshoz elemzések kellenek.
- Lehet, hogy Amerika a sokk hatására gazdaságpolitikát választ és nem elnököt? A McCain a fegyelem érvényesítését a gazdasági szereplőktől várja, Obama a beruházási bankok, brókercégek, kockázati alapok, beruházási bankok azonos szabályozásáért érvel.
- Azért az elmúlt napok lépései mégiscsak a republikánus kormányzathoz fűződnek. Ez is jelzi, ha baj van, akkor a gondolkodásmódok közelítenek egymáshoz. Nem csak a közgazdaságiak, hanem a politikaiak is, nyilván mindkét elnökjelölt félszemmel lehetséges választói óhajára figyel.
- Hol lehet a vége a válságnak?
- Nem mernék jóslatokba bocsátkozni. A GKI-ban most készítjük a jövő évre vonatkozó előrejelzésünket, és abból indulunk ki, hogy a számunkra különösen fontos EU-ban 2009 második felében remélhetőleg már javul a gazdasági helyzet.