Ausztriában erősít a Mol
Úgy látja, hogy az Európát a Kaszpi-tengeri és közel-keleti lelőhelyekkel összekötni hivatott Nabucco-beruházás előkészítése az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern irányításával remekül halad, és előrébb tart, mint a Déli áramlat. (A Mol mindkét vállalkozásban érintett.) Hernádi a kettő közötti lényeges különbséget abban látja, hogy a Nabuccóhoz egyelőre még egyetlen olyan ország sem csatlakozott, amely gázt tudna táplálni a vezetékbe - márpedig "egy üres cső meglehetősen drága mulatság". A projekt akkor válik majd igazán realitássá, ha megfelelő mennyiségű gáz folyik rajta keresztül - vélekedett. Szerinte középtávon akár iráni források is szóba jöhetnek. A Nabucco-projekt megvalósítását elősegítendő egyébként egy eseti bizottság felállításáról döntött tegnap egyhangúlag az Országgyűlés.
Hernádi Zsolt megerősítette, hogy a Mol az idén további száz benzinkutat vásárol Ausztriában. Ez ügyben felvették a kapcsolatot az OMV-vel, de választ még nem kaptak. A cél az 5-10 százalékos részesedés elérése az osztrák kiskereskedelmi piacon. A Mol most 34 stájerországi kúttal rendelkezik a többségi tulajdonában lévő Roth-Heizöle révén.
Az INA horvát olajcég átvételét illetően Hernádi azt mondta, hogy a közkézen lévő 31 százalékos részvénycsomag fedezete megvan, a vásárlás finanszírozását kedvező feltételekkel már biztosították. (MTI)
Fő a függetlenség
Az emberek többsége, hattizede az ország szempontjából kedvező fejleménynek tartja, hogy az osztrák OMV végül nem szerzett többségi részesedést a Molban - derül ki a Szonda Ipsos friss, ezer fő megkérdezésével végzett reprezentatív felméréséből. A válaszadók hazánk függetlensége és az energiaellátás biztonsága érdekében is fontosnak tartják, hogy a stratégiai ágazatok magyar irányításban maradjanak.