Szívós küzdelem a válság ellen
A világ jegybankjai már csaknem 250 milliárd dollárt pumpáltak be a piacokba. A mentőakciók azonban csak átmeneti lökéseket adnak. Az európai tőzsdék például növekedtek délutánig, ám végül többségük mínuszban zárt, de a visszaesés üteme legalább már kisebb, mint a hét elején. Amerikában ezzel szemben éppen a nap végén indultak el felfelé a tőzsdeindexek. A pesti tőzsdén a BUX értéke tegnap 2,34 százalékkal csökkent, a 17 464 pontos érték 11 százalékkal kisebb a múlt péntekinél. A hazai elemzők szerint nagy az esély arra, hogy az árak tovább essenek akkor is, ha a pánik elmúlik: a világgazdaság lassulása aggasztja a piacokat, gyengülő vállalati teljesítményeket várnak, miközben a bizalomhiány távol tartja a kockázatosabbnak ítélt területektől a befektetőket.
Csak az Egyesült Államokban 3600 milliárd dollár érték veszett a semmibe a tőzsdéket alaposan megrázó héten - írta washingtoni tudósítónk. És még nincs vége. A Morgan Stanley (az USA két nagy, állva maradt befektetési bankjának egyike) a hírek szerint az állami ellenőrzésű China Investment Corporationnek akár 49 százalékos tulajdonrészt is átengedne, de tárgyalásokat folytat a Wachoviával is az egyesülésről. A cég árfolyama nyolc napja esik, a kockázati alapok, mint ügyfelek, sorra hagyják ott a Morgant. A Goldman Sachs így utolsó nagy befektetési bankként maradhat egyedül, bár részvényei rekordmértékben estek azóta, hogy a tőzsdére került. Eladhatják a Washington Mutualt, az USA legnagyobb takarék- és hitelintézetét is.
Az óceán innenső partján is fúzióval reagálnak a bajokra: a kormány közbenjárásával a brit bankszektor legnagyobb pénzügyi csoportja jött létre a vegyes profilú Lloyds TSB és a meggyengült Halifax-Bank of Scotland (HBOS), az első számú jelzálogkölcsönző egyesülésével. A tranzakciót szerda éjjel, néhány óra alatt hozták tető alá. A két bank együttes mérlegfőösszege meghaladja az ezermilliárd fontot.