Vértesi Erőmű: ismét zavar az eladás körül

Kapolyi László szociáldemokrata-szocialista képviselő-vállalkozó cége májusban ténylegesen adásvételi szerződést kötött az állami Magyar Villamos Művek (MVM) tulajdonában álló Vértesi Erőműre. Ám a "zárás" egyre csak húzódik.

Tegnap a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) "új tulajdonosa van a Vértesi Erőműnek" címmel közzétette: a System Consulting - Kapolyi László vállalkozása - májusban "megvásárolta" a Vértesi Erőmű részvényeinek 99,2 százalékát. A GVH-nak a piaci helyzet ismeretében ez ellen nincs kifogása.

Eddig sem az MVM, sem a System nem tette közzé, hogy májusban aláírták volna az adásvételi szerződést. Az MVM ugyanakkor többször is beszámolt a folyamatról, a szerződés-tervezetről, illetve a régóta zajló "zárásról". Az MVM tegnapi közleménye megerősítette a májusi aláírás tényét, de hozzáfűzi: továbbra is "zajlik" a Vértesi Erőmű részvényeinek értékesítése; a zárási folyamat során a System Consulting részéről olyan külső és belső körülmények merültek fel, melyek feltárása és rendezése érdekében a - bizonyára a folyamatot lezáró - közgyűlést szeptember 30-ig felfüggesztették. Hozzáteszik: ez azt a célt szolgálja, hogy az időközben felmerült egyeztetésre váró körülmények tisztázása minden érintett fél részére megnyugtató módon rendeződjön; a zárás a vevő általi egyeztetés eredményétől függően zajlik tovább.

Ilyen rejtélyes megfogalmazás olvastán erős túlzásnak tűnik az a megállapítás, hogy máris új tulajdonosa lenne a szinte egy évtizede vevőre áhítozó állami szénerőműnek. A mintegy háromezer dolgozójával a térség legnagyobb munkaadójának számító céget már az Orbán-kormány is privatizálni kívánta. Ám számos, a mostanihoz hasonlóan zavaros kísérlet ellenére ez mindmáig nem sikerült. A nehéz szénbányászati és környezetvédelmi problémákkal terhes vállalat életben tartása érdekében vezették be tavaly a "szénfillért", amely a tarifában néhány fillér erejéig mindenki villanyszámlájában külön nevesítve jelenik meg, lényegében a Vértesi Erőmű átalakításának támogatásaként. Ebből 2010-ig több tízmilliárdhoz jut a társaság.

Bár Kapolyit tegnap nem tudtuk elérni, értesülésünk szerint a vállalkozónak az MVM részéről adott 15 nap haladék, illetve a további tisztázandó körülményekre utaló közlemény komoly problémákra utal. A System Consultingnak (amely már delegálhatott tagot a Vértesi igazgatóságába) a valószínűleg jelképes vételáron kívül ugyanis több tízmilliárd forintos garanciákat kellene vállalnia. Ki kell váltania például a cég 2002-ben átadott kéntelenítőjére a K & H-tól felvett tízmilliárdos hitel mögötti állami garanciát. Ezen túlmenően biztosítania kellene azt az ötmilliárd forint körüli hitelkeretet, amit jelenleg az MVM nyújt a működésre. Harmadrészt pedig szintén tízmilliárdos bankgaranciával kellene nyomatékosítania a későbbi környezetvédelmi helyreállítás melletti elkötelezettségét. Mivel a felek már májusban aláírtak egy adásvételi szerződést, az MVM ezekben a feltételekben bizonyára már nem is tud engedni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.