Minden almafelvásárló kinyitott Szabolcsban
Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szövetségi igazgatója azt mondta: a CBA-val kötött megállapodás lényege az, hogy a jó minőségű, korai érésű étkezési almát ne kényszerüljenek ipari almaként értékesíteni a gazdáknak. Az alma piaca elég szűk - fogalmazott Budai Gyula -, ezért kénytelenek a termelők az étkezési minőségű termés nagy részét sűrítménynek odaadni. A mostani akciót sikeresnek ítéli, így máris jelentős mennyiségű almát nem ipari feldolgozásra adtak el a gazdák. A szövetségi igazgató szerint a felvásárlás és a szállítás folyamatos, az áruházlánc göngyöleget is biztosít mindehhez. Hozzátette: az akcióban elsőbbséget élveznek a gazdaköri tagok.
Becslések szerint 160 ezer tonna étkezési alma értékesíthető egy évben a magyar piacon, ebben benne van a külföldről hozott 300-400 forintos alma is. Budai Gyula szerint akciójuk nyomán - a CBA 89 forintért értékesíti a gyümölcsöt - a becsültnél sokkal több alma fogyhat el idén a boltokban.
Információink szerint tegnaptól minden feldolgozó átveszi az almát Szabolcsban. Az Agrana-Juice Kft. fizeti a legmagasabb árat, a Magosz és a minisztérium között létrejött megállapodásnak megfelelően kilenc eurócentet, vagyis 21,5 forintot ad kilójáért. A nagykállói Brix Trade, a Rauch Hungária nyírmadai üzeme, az Első Szatmári Almafeldogozó (Eszat), a Vajai Zöldség-Gyümölcs Kft. 15-17,5 forintért veszi az alma kilóját a termelőktől. Több felvásárló azt ígéri, ha a tervezettnél magasabb áron sikerül értékesítenie a sűrítményt, a különbözetet megkapják a gazdák.
Budai Gyula szerint a gazdaszövetség nemrég tárgyalt a feldolgozókkal: arra kérték őket, segítsék a termelőket abban, hogy a minisztériummal kötött megállapodásban szereplő hektáronkénti 70 ezer forint támogatáshoz hozzájuthassanak. Ennek ugyanis feltétele, hogy a termelő igazolni tudja: hektáronként legalább tíz tonna ipari almát adott el a feldolgozónak.
Ligeti László, az Eszat telepvezetője azt közölte: egy hónapos a lemaradás a feldolgozásban, s ha ezt nem sikerül behozni, és november elején beáll a fagy, akkor milliárdos károkkal kell számolni.
Budai Gyula Lengyelországból kapott hírekről is informálta tudósítónkat: ott 8,5 eurócent kilónkénti árban állapodott meg több felvásárló a gazdákkal.