Elstartolt az innovációs intézet

Mágnesként vonzhatja majd a tehetségeket az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) - mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Budapesten, a magyar fővárosba kerülő intézet igazgatótanácsának alakuló ülésén. Ezene a holland Martin Schuurmanst választották meg a testület elnökévé.

Brüsszelben idén június 18-án született meg a döntés, hogy Budapesten alakulhat meg az Európai Innovációs és Technológiai Intézet. Molnár Károly tárca nélküli miniszter szerint a magyar kormány az intézet bérleti díját húsz éven keresztül állja, illetve húsz munkatársának a bérét öt éven keresztül fizeti. Azt azonban még nem tudni, hogy hol lesz az uniós hivatal - a helyszínt ugyanis közbeszerzési eljárással választják ki. A hatvan embernek munkát adó intézmény a tervek szerint 2011-től dolgozik teljes létszámban. Az EITI-re az EU 308 millió eurót különített el az elkövetkező évekre. Az intézetet tizennyolc tagú testület irányítja - ennek tagja Magyar Bálint szabad demokrata politikus, akinek kinevezését az ellenzéki pártok vehemensen ellenezték.

- Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet kulcsszerepet játszhat abban, hogy Európát a jövő mágnesévé tegye a tehetségek számára - mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az EITI igazgatótanácsának alakuló ülésén. Barroso szerint a tudás szabad áramlásában is segítséget nyújt majd az intézet, amelynek fontos szerepe lesz a megújuló lisszaboni stratégia megvalósításában. A leginnovatívabb üzleti szereplőket és a legjobb kutatókat összehozva egyszerre szolgálja majd a kutatást, az oktatást és az innovációt. Európának is szembesülnie kell a gazdasági növekedés lassulásával és az új, sokszor kemény problémákkal. Ezeket azonban szerinte lehetőségekké lehet formálni, ha az európai tudást használjuk.

Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, az Európai Parlament alelnöke szerint a világ legjobb kutatóit Európába kell csábítani, például úgy, hogy jobb munkakörülményeket biztosítanak a munkájukhoz. A mobilitást támogatni, a képzést modernizálni és dinamizálni kell - ami a tagállamok közötti jobb együttműködést feltételezi. Valérie Pécresse, az unió soros elnöki tisztét betöltő Franciaország kutatási minisztere szerint jelkép értékű, hogy az intézet Magyarországon jön létre. A Magyar Tudományos Akadémián tartott megnyitón felszólalt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is, aki ellen az épület előtt tucatnyian tüntettek. A miniszterelnök szerint az EITI segítségével minden korábbinál hatékonyabban tudjuk kiaknázni az európai tehetséget és tudást.

Jan Figel, az unió képzésért, kultúráért felelős biztosa lapunknak azt mondta: Európát élhetőbbé, jobbá kell tennünk. Most talán a legfontosabb, hogy a kontinens innovációra ösztönözze az itt lakókat, illetve az itt működő cégeket. Mindent meg kell tennünk azért, hogy a jól képzett szakemberek ne hagyják el Európát, éppen ellenkezőleg, térjenek vissza, és a tudományos eredményeik itt hasznosuljanak. Figel szerint az új intézmény nem oldja meg Európa valamennyi innovációs problémáját, de modellként szolgálhat az együttműködésre, motiválhat a közös gondolkodásra. Ilyen terület lehet a klímaváltozással kapcsolatos kutatás, a megújuló energiákban rejlő lehetőségek kiaknázása, információs technológiák felhasználása - például az oktatásban és a gyógyításban. (Ö. Z.)

Alakuló ülés az Akadémián
Alakuló ülés az Akadémián
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.