Fúrják, faragják a költségvetést
a. gszb. büdzsé
Majdnem 12 százalékkal emelik a nyereségadó új szabályai a cégektől származó bevételt - az Index szerint ez derül ki a költségvetés tervezetéből. A nemrégiben az érdekképviseleteknek megküldött pénzügyminisztériumi adócsomag háttéranyaga szerint a társaságok a szolidaritási adónak elnevezett céges különadó eltörlésével párhuzamosan új, kevesebb kedvezményre lehetőséget adó, 18 százalékos társasági adót vezetnének be. A tárca ebből 25 milliárd forintos teherkönnyítést számolt ki. Ám a költségvetési tervezetben az internetes hírportál szerint az szerepel, hogy a vállalkozások jövőre 805 milliárd forintot fizetnének az új rend alapján, miközben az idén 700-720 milliárd forintot fizethetnek be társasági adóként és különadóként.
A tárcákra is nehéz idők jönnek, a tervezet szerint összességében nominálisan nagyjából 250 milliárd forinttal kevesebbre számíthatnak a befolyó közterhekből az idei apanázsokhoz képest. Ez 10 százalékos költséglefaragást jelent, amihez még csatlakozik az inflációs hatás is, azaz a fogyókúra 15 százalékos csökkenést is eredményezhet. A minisztereknek már ez is elég volna, ám a kormány létrehozat velük egy közel 80 milliárd forintnyi, fejezeti egyensúlyi tartalékot, amit zárolnak is nyomban. Ebből a tárcák pénzt akkor láthatnak, ha minden rendben megy az államháztartásban, ők is fegyelmezetten költenek, és beszedik a tervezett saját bevételeiket, plusz, ha a gazdaság fehéredéséből pluszpénzhez jut az államkassza.
A nyugdíjakat jövőre 5,5-6 százalékkal tervezi emelni a kormány. Ennek nyomán az öregségi, rokkantsági, özvegyi, 13. havi és más nyugdíjakat is magába foglaló nyugellátások 3100 milliárdnál is többet emésztenek fel 2009-ben.
Azt, hogy végül is mekkora lesz a hiány, a Pénzügyminisztériumban még nem számolták ki. Ha hihetünk az idei költségvetési törvényhez mellékelt korábbi kimutatásoknak, a konvergenciaprogramban vállalt 3,2 százalékos GDP-arányos célhoz 978 milliárdos deficit tartozna.