No title
Hosszú távon teljes lesz a szabadulás
Az Új tulajdonosi programot a miniszterelnök hívta életre ez év februárjában, főképp a célból, hogy a polgárok közvetlenül is átérezzék az ország vagyona feletti tulajdonosi felelősséget. Nem tagadta azonban, hogy a tőzsdére kerüléssel átláthatóbbá válik az állami cégek gazdálkodása is.
A kezdetekkor a kormány illetékesei még úgy vélték, hogy az első jegyzésre akár már az idén sor kerülhet. Ez mára lekerült a napirendről. Az előkészítés során az esélyesnek tartott cégekről rendre kiderült, hogy "még nem érettek". Lazulni látszik az a korábbi határozott álláspont is, miszerint a kormány csak az állami cégek kisebbségi csomagjának eladását támogatja. Mára az körvonalazódik, hogy ez "az ÚTP első körére" igaz. Az ÁAK illetve az MVM tulajdonában lévő Mavir esetében azonban később egy fajta többségi eladás várható.
A Mavirról eredetileg azt jelentették be, hogy az MVM 2010 márciusáig a társaságnak akár a háromnegyedét is eladhatja. Ez annak ellenére komoly belső tiltakozást váltott ki, hogy a törvény betűje szerint a Mavir nem minősül tartós állami tulajdonnak: hisz az eladási tilalom "csupán" anyavállalata, az MVM 75 százalék plusz egy szavazatnyi részére vonatkozik. Talán a belső tiltakozások hatására, de a Mavirnál végül "az ÚTP első körében" egyelőre csak 25-50 százalék mínusz egy szavazatnyi eladást hirdették meg. Lapunk információi szerint a fennmaradó 25 százalékot is eladhatják, de bizonyosan nem a népi részvényprogram keretében. Kormánykörökben komolyan fontolgatják annak lehetőségét, hogy a megmaradó negyedrészt az MVM egy másik állami cégnek adná el. Így az MVM tulajdonrésze - az unió parancsának eleget téve - jelentősen lecsökkenne, az összesített állami tulajdonhányad viszont megmaradna 50 százalék felett.
Az ÁAK kapcsán úgy értesültünk, hogy hosszabb távon akár a cég 100 százalékának eladása is szóba kerülhet. (Ehhez nem kell parlamenti jóváhagyás.) Annak ellenére, hogy az első jegyezhető "népi részvény" az ÁAK-é lesz, úgy tudjuk, még a meghirdetett 25 százalék is változhat, a várható piaci kereslettől függően. Az ÁAK első szeletének piacra dobását követően azonban - a Mavirhoz hasonlóan - a többi részt már bizonyosan nem a népi részvényprogram keretein belül adják el. Vagyis: ha a kormány a további eladás mellett dönt, az szinte bizonyosan a cég megmaradó, 50 százaléknál nagyobb részére vonatkozik majd, amit szakmai befektetőknek ajánlhatnak fel.