Szerencsés részvényprogram
Komoly az esély arra, hogy a kormány néhány héten belül a Szerencsejáték (Sz) Zrt.-t is bevonja az Új tulajdonosi programnak (ÚTP) nevezett, jövőre kezdődő kedvezményes lakossági részvényvásárlásba - közölte tegnapi tájékoztatóján Budai Bernadett kormányszóvivő. Lapunk információi szerint ezzel együtt a korábban szóba került új állami ingatlanportfólió is napirendre kerülhet. A korábban ilyen összefüggésben szóba került Magyar Posta bevezetése azonban mára gyakorlatilag kizárt. Mindkét esélyes cég esetében kisebbségi csomag eladása várható, ám addig még komoly kérdéseket kell tisztázni.
Az SzZrt. ugyanis a törvény szerint éppenséggel 100 százalékban tartós állami tulajdonban tartandó cég. Ennek csökkentéséhez tehát a kisebbségi kormánynak meg kell győznie a parlament többségét. (A nagyon parázs vitákat kiváltó kérdésben az SZDSZ hozzájárulása, egyszersmind a Fidesz- KDNP határozott tiltakozása borítékolható.) Az ingatlanportfólió esetében tisztázódni látszik, hogy a meghirdetett "részvényprogramon" belül nem részvények, hanem befektetési jegyek vásárlására adnának majd lehetőséget. Bár ez utóbbi tulajdonlási forma hasonlít a részvényéhez, bizonyos szabályai merőben eltérnek attól.
Jövőre elsőként az Állami Autópálya-kezelő (ÁAK) 25 százalék mínusz egy szavazatnyi része kerülne az ÚTP-n keresztül tőzsdére: 2009. május 31-ig. Ezután az állami Magyar Villamos Művek (MVM) tulajdonában álló - az áramrendszert irányító és a nagyfeszültségű vezetékeket birtokló - Mavir 25-50 százalék mínusz egyszavazatnyi részéből lehetne jegyezni szeptember 30--ig. Ezt követően pedig maga a főleg áram-nagykereskedelemmel foglalkozó, de a paksi atomerőművet is magába foglaló MVM legfeljebb 25 százalék mínusz egy szavazatnyi része kerülhet a lakosok kezébe november 30-ig.
Egy polgár legfeljebb 250 ezer forint erejéig vásárolhat az ÚTP keretén belül bizonyos kedvezményekkel részvényeket. Az még kérdés, hogy ha a kabinet új cégeket is megnevez, bővül-e ez a keret. A 250 ezer forinton belül a választható cégek tetszőleges arányban lesznek megoszthatók. A kiválasztott pakett akár a vételár 10 százalékának befizetésével is megvehető lesz, amit három éves futamidővel kamatmentesen lehet majd törleszteni, negyedévente. Ha valaki három év alatt nem adja el a részvényeit, akkor ezt követően minden tizedik papír után kap egyet ajándékba. Öt év után pedig mentesül az illető az árfolyamnyereség-adótól.
A 250 ezres határon felül is jegyezhet bárki részvényt, de arra már nem vonatkozik semmiféle kedvezmény. A korábbi felvetésekkel ellentétben árdiszkont nem jár a vásárolt mennyiségre. Azon egyelőre még gondolkodnak, mi legyen akkor, ha valaki elmarad a törlesztéssel.
Minden magyarországi adószámmal rendelkező magánszemélynek joga lesz vásárolni. Ebbe beletartozhatnak akár a csecsemők, a nyugdíjasok, illetve a jogosult külföldi állampolgárok is. Vagyis egy négytagú család valójában már egymillió forinttal gazdálkodhat.
Markó Andrea, a pénzügyi tárca szakállamtitkára kérdésünkre úgy vélte: a már meghirdetett három cégeladás nyomán jövőre akár 700 ezer polgár is beléphet az ÚTP-be. Az ebből várható bevételek mértékét viszont nem kívánta megbecsülni. Mindazonáltal a felszólalásokból kiérződött, hogy már nem számolnak a korábbi szakértői anyagokban szereplő, 300-3 ezer milliárdos bevétellel. A PM hozzávetőleges számai szerint az ÁAK összértéke mintegy 60 milliárd, a Maviré 100 milliárd, az MVM-é pedig körülbelül ezermilliárd forint lehet.