Borús kilátások az eurózónában
Az unió részéről Joaquín Almunia pénzügyi biztos kedden Frankfurtban megelőlegezte a ma publikálandó új bizottsági előrejelzést, amely nem lesz kedvező. A biztos azt mondta, hogy a frissített prognózis összhangban lesz a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), valamint az Európai Központi Bank (EKB) becsléseivel. Előbbi 1,7-ről 1,3 százalékra csökkentette az eurózóna idei növekedési kilátásait, míg utóbbi 1,8-ról 1,4 mérsékelte a várható ütemet. Az EKB jövőre még lassabb tempót feltételez, mindössze 1,2 százalékot. Jean-Claude Juncker luxemburgi pénzügyminiszter, az euróövezeti pénzügyminiszteri csoport elnöke korábban azt mondta, hogy a bizottság 1-1,3 százalékra hozza le az eddig érvényben volt 1,8 százalékos idei növekedési ütemet.
Elutasította ugyanakkor a biztos azokat a - köztük francia - hangokat, amelyek a költségvetési hiány mértékére vonatkozó előírások esetleges lazítását szorgalmazzák a hanyatló gazdasági teljesítmény láttán. Az unió soros francia elnöksége nem habozott bírálni az EKB-t, amiért az túlzottan az infláció elleni küzdelemre összpontosít, magasan tartja a kamatot, s így kevéssé támogatja a növekedés gyorsítását. Párizs azt is felvetette, hogy újra kellene szabályozni a pénzügyminiszterek és a központi bank kapcsolatát, amit most Almunia élesen elutasított. Értesülések szerint azonban a francia kormány nem hagyja annyiban, és a pénzügyminiszterek hét végi nizzai kötetlen eszmecseréjén is bedobja a témát.
Almunia viszont dicsérte az EKB antiinflációs elkötelezettségét, bár a megengedett szintet csaknem kétszeresen meghaladó, 3,8 százalékos pénzromlási ütem számára is nyugtalanító. Úgy vélte, az olajárak esése enyhíti az árnyomást. Igaz, sok elemző azzal érvel, hogy többek között az európai lanyhulás, az energiakereslet megcsappanása miatt ereszkednek lefelé az olajárak.
Az előzetes terveknél hajszálnyival jobban, 91,2 milliárdos
hiánnyal zárta az augusztust
az államháztartás - tette közzé a pénzügyi tárca. A nyolcadik hónap végén így összesen
672 milliárdos a deficit, az egész évre tervezett szintnek ez
valamivel több, mint a 62 százaléka. Szeptemberre a Pénzügyminisztérium 90 milliárd forint alatti hiányt vár, a harmadik negyedév végére így az éves deficitterv 70 százaléka teljesülhet majd. (V. I.)