Áramszünet az Ajka Kristály üzemében
Kedden a délutáni műszaknak már nem kellett bemennie az Ajka Kristály Kft. ajkai üzemébe, miután délelőtt 11 órakor az E.on lekapcsolta a hálózatról az üveggyárat, emiatt azonnal leállt a termelés. Bár a tartalékáramot adó aggregátorok egy ideig még melegen tartották az égetőkemencéket, délutánra már az üzemi hőfok alá esett a berendezések hőmérséklete. Katzer Zoltán, a kft. ügyvezetője kérdésünkre elmondta: az E.on már április 28-án felmondta az áramszolgáltatási szerződést a kft.-vel, mivel az üveggyár összesen 167 millió forinttal tartozik a szolgáltatónak, és ebből 18,8 millió forinttal már hatvan napnál régebben.
Bár a cégvezetés napközben még attól tartott, hogy hosszabb időre le kell majd állniuk (ha ugyanis a kemencék kihűlnek, hogy csak hónapokig tartó karbantartást követően indíthatók újra), a helyzet azonban gyorsan rendeződött. Délutánra kiderült: sikerült megállapodni egy másik áramszolgáltatóval, a Magyar Áramszolgáltató Zrt.-vel, amely szerdától már ellátja energiával az ajkai üzemet.
A jelenleg 340 embernek munkát adó Ajka Kristály kilátásai ettől függetlenül nem túl biztatóak, túl sok feltételnek kellene egyszerre teljesülnie a talpon maradáshoz. Katzer Zoltántól megtudtuk, hogy a Veszprém Megyei Bíróság még nem rendelte el az Ajka Kristály Kft. csődgondnokságát, amelyért a cég még április elején nyújtott be kérelmet. A 120 napos csődgondnoksági védelmet - ameddig nem indulhatna felszámolási eljárás a társaság ellen - az indokolja, hogy a munkaügyi tárca korábban 100 millió forintos munkahelymegtartó támogatást ígért az Ajka Kristálynak.
Az állami segítséget azonban jelenleg még nem igényelhetik, mivel tavaly két alkalommal is - összességében 1,2 millió forintos - munkaügyi bírságot szabtak ki a társaságra az alkalmazottak túlfoglalkoztatása miatt, és a parlament még nem döntött a munkaügyi szabálytalanságok miatt megbüntetett cégek tervbe vett részleges amnesztiájáról.
Katzer Zoltán közölte, a cég teljes adósságállománya megközelíti a kétmilliárd forintot, ám ennek nagy része a társaság tulajdonosai felé fennálló tartozás, míg a külső adósság mintegy 280 millió forintra tehető. Katzer szerint a sors fintora, hogy miközben az év elején alig húsz százalékos kapacitással működött az Ajka Kristály, az elmúlt hetekben annyi megrendelés érkezett az Egyesült Államokból, Japánból, Angliából és Olaszországból, hogy most másfél hónapra előre le volt kötve az üzem teljes kapacitása.
Az E.on segített volna
Közleménye szerint az E.on egy hónapon keresztül folyamatosan tárgyalt az Ajka Kristállyal, valamint annak tulajdonosával, a Fotexxel a helyzet rendezéséről, s bár több javaslattal is előálltak (ingatlan jelzálog, készfizető kezesség, bankgarancia), nem sikerült megoldást találni. A Fotex nem tudott olyan garanciákat felmutatni, amely alapján az energiaszolgáltatást folytatni tudta volna a cég - derül ki az E.on közleményéből.
A társaság emlékeztetett rá: tavaly, amikor az Ajka Kristálynak fizetési nehézségei voltak, már kisegítette a céget és részletfizetési lehetőséget biztosított. Akkor a Fotex kézfizető kezességet vállalt a 260 milliós tartozásra, most azonban nem érkezett hasonló garancia, csak az árukészletet kívánták felajánlani, ám az E.on számára ez nem volt elfogadható.