Nem hallgatott a jó szóra a kormány

Az Orbán-kabinet multiellenes büntetőcsomagja miatt a Tescónak több száz dolgozót kell elbocsátania. A Tesco stratégiai partnerként előre tudott a tervről, és idejekorán figyelmeztette a kormányt, hogy az ágazatban leépítések következhetnek a döntések nyomán, ám véleményét nem vették figyelembe.

Maradunk! – üzeni hirdetésében a Tesco a vásárlóknak és – vélhetően –az Orbán-kormánynak, amely sokat tesz azért, hogy a korábban stratégiai partnerévé avatott Tescót, vagy az ágazat más multinacionális hátterű kereskedőláncát távozásra bírja, de minimum alaposan megnehezítse az itteni életét.

Nigel Jones Tesco-vezér a kormányt tette felelőssé
Nigel Jones Tesco-vezér a kormányt tette felelőssé
Reviczky Zsolt / Népszabadság

A Tesco hétfőn hivatalosan is bejelentette, hogy a kormányzati megszorítások miatt a 222 üzlete közül tizenhármat bezár, illetve felmond az ott dolgozó félezer alkalmazottnak. Az üzletek fele kicsi, a Tesco üzletkategóriái közül a legkisebbnek számító „ Express” méretű, a többi háromezer négyzetméter körüli, közepes méretű áruház.

A bezárásra ítélt üzletek közül egyedül egy kis 188 négyzetméteres bolt van a fővárosban, a Mátyás téren. A több mint 560 dolgozó hétfőn kapta meg a felmondását, ugyanakkor a cég a szakszervezettel közösen vizsgálja, hol tudná tovább alkalmazni a most bezárt üzletek dolgozóit. Ez ügyben a jövő héten ismét egyeztetnek a szakszervezetekkel.

A magyar Tesco vezérigazgatója, Nigel Jones az Indexnek elmondta: az üzletbezárásokra a kormány döntései nyomán volt szükség. A Tesco a magyar kormány stratégiai partnere, így már ősszel tudott a kormány törvénykezdeményeiről. Nigel Jones szerint ekkor elmondták a kormánynak, hogy ezek az ötletek milyen leépítéssel járhatnak az ágazatban, az Országgyűlés ennek ellenére megszavazta azokat.

A kormánypárti többség a multiellenes törvénycsomag részeként nemrég olyan szabályt fogadott el, amelynek értelmében a nagy áruházláncoknak két év veszteséges működés után kötelezően be kellene zárniuk. Bár a magyar Tescót a szabály kevésbé érinti, mint a versenytársait – még a kiskereskedelmi különadó idején is nyereséges tudott lenni a leányvállalat –, azonban a cég mégis jobbnak látta, hogy idejében lépjen.

A Tescót súlyosan érinti, hogy a cégeknek „élelmiszer-felügyeleti díj” névre átcsomagolva, de újra milliárdos különadót kell fizetniük, emiatt az ágazat vállalkozásainak zöme borítékolhatóan veszteséges lesz, így a Tesco versenytársainak zömét erősen fenyegeti a kényszerbezárás. Végül mindezt betetőzte a vasárnapi nyitva tartás március közepétől hatályos betiltása, ami miatt korábban elhangzott, hogy 20-30 ezer munkavállalót bocsáthatnak el a kiskereskedelmi ágazatból.

A most kijelölt üzletek zöme régóta veszteséges volt, egy részük olyan helyre épült, ahol időközben a Tesco hálózatfejlesztése miatt már más, sokkal nagyobb üzlet is nyílt. Eddig a Tesco a veszteség ellenére is hálózatában tartotta ezeket az üzleteket. Húszéves itteni múltjával, 1100 beszállítójával, 20 ezer munkavállalójával, 3 millió vásárlójával és 600 milliárd forintnyi eddigi befektetésével szemlélteti, milyen erős szálakkal kötődik a magyar piachoz. Komolyan még nem gondolt a kivonulásra Magyarországról.

Korábban a Morgan Stanley, majd a Reuters is meglebegtette annak a lehetőségét, hogy a kelet-közép-európai vagy a távol-keleti hálózat eladása nagyban segíthetne a brit anyacég pénzügyi gondjain.

Visszalő a kormány

A Miniszterelnökség közleményben utasította vissza, hogy a britek összemossák a boltbezárásokat a kormányzati intézkedésekkel. Állításuk szerint a Tesco az anyacég nehézségei miatt kényszerült a bejelentett lépésekre, a túl agresszív terjeszkedés a nyereségesség rovására ment. A kormány továbbra is fontos stratégiai partnerének tekinti a Tescót, de önmérsékletre és igazmondásra szólítja fel a társaság magyarországi vezetőit.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.