22,8 százalékot zuhantak a lakásárak
Minden eddiginél nagyobb, 22,8 százalékos lakásár csökkenést állapított meg hat évre visszamenőleg az FHB Lakásárindex ma közzétett elemzésében. Az OTP Ingatlanpont a minap 18 százalékra tette a válság óta tartó árzuhanás mértékét. Mindkét számítás helytálló, abban térnek el, hogy míg az OTP cége csak a magánpiaci tranzakciókkal számol, addig az FHB az átlagos értékcsökkenésbe beleszámította a Nemzeti Eszközkezelő felvásárlásait is, amelyek önmagukban 3 százalékkal húzták le az országos átlagárakat.
A több ezer kényszerértékesített lakást az eredeti hitel nyújtásának idején becsült ingatlanár 35-55 százalékán vásárolták meg az eszközkezelő, ami mélybe rántotta az átlagos lakásárakat. Az FHB Lakásárindex, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által 2014 áprilisáig feldolgozott valamennyi adatának felhasználásával készült elemzés szerint 2013-ban 6,4 százalékkal csökkentek a lakásárak, annyival, mint egy évvel korábban, ugyancsak az előző évhez mérten. Ez reálértékben 8 százalékos értékvesztést jelent.
A tavaly év végén már éledező lakáspiac és a lakáscélú forinthitel kihelyezés növekedése az FHB elemzői szerint is óvatos bizakodásra ad okot, de érdemi áttörést a hitelfelvételi kedv lendületes és tartós növekedése hozhat. Erre egyébként idővel minden remény megvan: a bankok között kialakult erős verseny révén: májusra 6-7 százalékra apadt az átlagos piaci kamatláb, és 5 százalékos árazás is felbukkant már.
A lakáspiacon máris megjelentek a 10-20 millió forint megtakarítással rendelkező befektetők, akik a bérbeadás révén 5-10 százalékos hozamot realizálhatnak. Mindezt elsősorban a jó tömegközlekedésű, a fiatalok, vagyis a potenciális bérlők által kedvelt környéken lévő lakásokkal elsősorban.
Az új lakások építése tavaly a mélypontra süllyedt, mind az átadott lakások, mind az építési szándékot jelző engedélykérelmek ezt mutatták. A mélypontot azonban 2013-ban minden bizonnyal elérte az újlakás piac, hiszen az idén már pozitív jelek is vannak: Ferencvárosban például elindult egy több száz lakásos projekt, és a tervezőasztalról, valamint a műszaki átadásig nagyrészt elkelő lakások láttán, a keresleti piac kialakulását érzékelve a beruházók már új építési telkek iránt is érdeklődni kezdtek. Egyelőre azonban főként a befektető érdeklődés élénkíti a keresletet, a jövedelmek emelkedése még nem érzékelhető igazán a vásárlói oldalon.
A lakáspiaci fordulatra a legkedveltebb lokációkban látszik jel, az ígéretes helyszínek közé tartozik a Balaton környéke, Nyugat-Magyarország gazdaságilag kedvező helyzetben lévő részei, a 4-es metró nyomvonala, a XI. kerület egyes részei, a Kelenföldi pályaudvar, Érd és Budaörs környéke, az autópályán két órán belül elérhető nagyvárosok kedvelt részei és az újjáéledő budapesti belváros.
A kedvező jelek, az élénkülő kereslet, és a divatos részpiacok együttesen sem fogják azonban még az idén felfelé mozdítani az átlagárakat a lakáspiacon – szögezi le az FHB Lakásárindex 2014-es prognózisa. Az átlagárak szinten maradását az egyre élesebben kettéváló piac okozza: az egyre keresettebb kis piacokkal átellenes oldalon ugyanis a depressziós, leszakadó, reménytelen helyzetűnek tűnő részek állnak. A gödör alját elértük, de az út felfelé is rögös lesz majd – vélekednek az elemzők.