KSH: jó szeptember a külkereskedelemben
Szeptemberben a kivitel volumene 4,9, a behozatalé 5,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - írja honlapján a KSH. A legnagyobb súlyú gépek és szállítóeszközök exportvolumene – főként a híradástechnikai eszközök és az energiafejlesztő gépek forgalmának alakulása miatt – tizedével esett vissza. Ugyanakkor csökkenés jellemezte minden árufőcsoport importját.
Az év első kilenc hónapjában a kivitel volumene 2,1, a behozatalé 0,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. Az első féléves forgalom növekedése után a harmadik negyedévben jellemzően csökkenés figyelhető meg, ami a szeptemberi visszaesés következménye. A 2012. január–szeptemberi kivitel értéke 17.500 milliárd forint (60 milliárd euró), a behozatalé 15.922 milliárd forint (54,6 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1578 milliárd forintot (5,4 milliárd eurót) tett ki, 83 milliárd forinttal többet, az árfolyamváltozás következtében euróban mérve 61 millióval kevesebbet, mint 2011 azonos időszakában.
Az idén január eleje és szeptember vége között a termékforgalom forintban mért árszínvonala az exportban 5,8, az importban 7,6 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához képest, a cserearány 1,7 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz képest 18, az euróhoz mérten 7,4 százalékkal gyengült.
A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 2,4 százalékkal volt kevesebb, míg a behozatalé 0,6 százalékkal volt több, mint 2011 első kilenc hónapjában. A híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene közel negyedével csökkent, amit a mobiltelefon és alkatrészei kivitelének visszaesése számottevően befolyásolt. Ezt nem tudta ellensúlyozni a közúti jármű, valamint a villamosgép, a villamos készülék és műszer kivitelében mindhárom negyedévben regisztrált volumenbővülés sem.
Az utóbbi termékkör importvolumene tizedével csökkent, ezzel szemben a többi árucsoport behozatalánál növekedést regisztráltak a statisztikusok.
A feldolgozott termékek export- és importvolumene 7,8, illetve 4,2 százalékkal haladta meg 2011 január–szeptemberének szintjét. Tíz százalékot meghaladóan bővült a gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitele, a szakmai, tudományos ellenőrző műszer, illetve a szerves vegyi termék mindkét irányú kereskedelme.
Átlagon felüli növekedést mért a KSH a vas és acél behozatalában, továbbá a járműipari megrendelésekkel kapcsolatos gumigyártmány mindkét irányú forgalmában.
Az energiahordozók importvolumene – az árak 20 százalékos növekedése mellett – az év első kilenc hónapjában 4,2 százalékkal volt kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene csaknem tizedével maradt el a bázistól, de a természetes és mesterséges gázé sem érte el a tavalyi szintet.
Az idei első kilenc hónapban az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,6 százalékkal nőtt, míg az importé 6,3 százalékkal csökkent 2011. január-szeptemberhez képest. Az időszakon belül a kivitel volumennövekedése a második és harmadik negyedévben is számottevő volt, míg az importnál fokozatos csökkenést figyeltek meg a statisztikusok.
A tavalyi kedvező termésnek köszönhetően a gabona és gabonakészítmény árucsoport exportvolumene – a kukoricakivitel miatt – mintegy negyedével nőtt. Kétszámjegyű bővülést mért a KSH az állati takarmány kivitelében is, ugyanakkor a hús és húskészítmény kivételével a jelentősebb árucsoport behozatala elmaradt a 2011. január-szeptemberi bázistól.
Az idén január eleje és szeptember vége között az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 2,2, az onnan érkező behozatalé három százalékkal volt több, mint 2011 azonos időszakában. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 31 milliárd forinttal romlott.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 1,7 százalékkal bővült, az importé 4,3 százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőttitől. Időszakon belül az első féléves négyszázalékos exportvolumen-bővülés után a harmadik negyedévben – a szeptemberi csökkenés miatt – háromszázalékos visszaesést regisztrált a KSH, az importvolumen mindhárom negyedévben közel azonos mértékben mérséklődött.
A külkereskedelmi mérleg hiánya 463 milliárd forint volt, 114 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.
Legfőbb külkereskedelmi partnerünk mindkét irányban Németország, továbbá a kivitelnél sorrendben: Románia, Ausztria, Szlovákia, Olaszország, a behozatalnál: Oroszország, Ausztria, Kína, Szlovákia. A felsorolt országok esetében a tárgyidőszaki legnagyobb exportnövekményünk német relációban, a közúti jármű árucsoportnál (106 millió euró) keletkezett.
A legnagyobb csökkenés a híradástechnikai termékkör Kínából történő behozatalában (269 millió euró) és Romániába irányuló kivitelében (125 millió euró) volt, az előző év azonos időszakához viszonyítva.