Középtávon 75 dollár körüli olajárra számít a Caylon bank
A banknak keddi közleménye szerint a következő két negyedévben a legfejlettebb államokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban az idei évhez hasonlóan gyenge lehet a kőolaj iránti kereslet, miközben a készletek is magas szinten állnak és sok a szabad kapacitás a kitermelésben, a finomításban és a tengeri szállításban.
A bank elemzői szerint a készletek csökkenése legkorábban 2010 harmadik negyedévében várható, így az északi-tengeri Brent hordónkénti (159 liter) ára a 65 dolláros szintig csökkenthet 2010 második negyedévében, majd ezután 70-75 dollárig kapaszkodhat vissza az év második felében.
A kőolaj ára a tavaly júniusi közel 147 dolláros rekord szintről idén februárra 32 dollárra, öt éve a legalacsonyabb szintre zuhant, azóta pedig több mint a duplájára emelkedett. Kedden délben a Brent hordója 77,32 dollárba, a nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta pedig hordónként 78,77 dollárba került.
A bank közleménye szerint a 2009-es drágulás mögött javarészt a keresleti és kínálati viszonyok húzódtak meg, és 80 dollárra, vagy annál magasabbra a továbbra is gyenge piaci fundamentumok miatt várhatóan nem emelkedik az olaj ára. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adatai szerint a világ kőolajfogyasztása 2009-ben napi 85 millió hordó körül alakult. Jövőre 86,3 millió hordós napi átlagfogyasztást jelez előre a szervezet, amely szerint a növekedést főként az OECD-n kívüli országokban megugró fogyasztás okozza majd.
A Caylon 1,7 millió hordós növekedést valószínűsít, és arra számít, hogy a (nem OECD-tag) Kínában emelkedik a legerőteljesebben a fogyasztás.
A Bank of America Merrill Lynch pénzintézet december közepén megjelent előrejelzése szerint a világ olajkereslete napi 2 millió hordóval nő 2010-ben, elsősorban az OECD-n kívüli országok erős kereslete miatt, amely várhatóan napi 1,5 millió hordóval haladja meg az ideit.
A Bank of America Merrill Lynch szerint a Brent hordónkénti átlagára 85,25 dollár lesz jövőre az idei 62,62 dollárral szemben, és 2011 előtt az olajfajta ára 100 dollár fölé is emelkedhet, a globális kereslet élénkülésének hatására. A Caylon bank elemzői nem számítanak szélsőséges, 100 dollár fölötti vagy 40 dollár alatti olajárakra jövőre. Indoklásuk szerint ezek egyike sem lehet fenntartható.
A 100 dollár feletti árszint mellett igen jelentős lenne a kockázata annak, hogy a gazdasági fellendülés hirtelen újra visszaesésbe torkollik, a 40 dollár alatti olajár pedig, bár rövid távon előnyös lenne, meggátolná az alternatív energia-termelés éppen felpörgő fejlődését.