Egyre több amerikai látja a fényt az alagút végén

Az eddiginél derűlátóbbak az amerikaiak a gazdasági válságot illetően: a Gallup legfrissebb felmérése szerint a megkérdezettek közel harmada véli úgy, hogy a kilábalás megkezdődött. Nőtt a tartós fogyasztási cikkek iránti megrendelések száma, kicsit magához tért a tőzsde, és egyre több új ház kel el. A bizakodó hangulat azonban egyelőre főképp a jól keresők körében nyer teret.

Némileg derűlátóbbak az amerikaiak a gazdasági válságot illetően, egy részük már látja a fényt az alagút végén - derült ki a Gallup felméréséből, amelynek eredményéről az NPR közszolgálati rádió számolt be pénteken.

Lloyd C. Blankfein, a  Goldman Sachs, Kenneth Chenault, az American Express, Kenneth Lewis, a Bank of America vezérigazgatója és Ed Yingli, az Amerikai Bankárszövetség elnöke. Már van ok az örömre?
Lloyd C. Blankfein, a Goldman Sachs, Kenneth Chenault, az American Express, Kenneth Lewis, a Bank of America vezérigazgatója és Ed Yingli, az Amerikai Bankárszövetség elnöke. Már van ok az örömre?

Az elmúlt két hétben növekedett azoknak az aránya, akik úgy érzik, Amerika kilábalóban van a válságból. A legfrissebb - e heti - felmérés szerint a megkérdezettek 29 százaléka vall ilyen optimista nézetet. A derűlátók aránya 2007 júliusa óta nem volt ilyen magas. Ez persze nem azt jelenti, hogy az amerikaiak többsége bizakodó.

A válaszolók 66 százaléka szerint a gazdaság lejtőn van. A derűlátás finom térnyerése azonban a Gallup szerint mindenképpen változást jelez az általános attitűdben.

Azok az aránya, akik szerint jobb idők következnek, csaknem megkétszereződött március közepe óta: akkor még csak 15 százalék gondolta úgy, hogy a gazdaság a javulás útjára lépett. A borúlátók aránya akkor még 78 százalék volt.

Mint a közvélemény-kutató intézet rámutatott, az utóbbi másfél hónapban a tőzsde egy kicsit magához tért, és napvilágot látott több kedvező gazdasági jelentés. Nőtt a tartós fogyasztási cikkek iránti megrendelések száma, és több új házat adtak el. Szerepet játszik az is, hogy az Obama-kormány 787 milliárd dolláros gazdasági ösztönző csomagjának kiadásai lassan kezdenek szétterjedni a gazdaságban. Maga az elnök is megjegyezte a napokban, hogy már látni a gazdaság felépülésének első biztató jeleit.

Sung Won Sohn, a Kalifornia Állami Egyetem kutatója szerint az optimizmus erősödésének legfőbb oka a tőzsdei mutatók javulása. A felmérések szerint a bizakodó hangulat leginkább a jól kereső, az évente 90 ezer dollárnál nagyobb jövedelmű rétegnél nyert teret. E csoport jelentős hányada részvényekbe fekteti megtakarításai egy részét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.