Közel 80 milliós földrengéskár az Aegonnál
Végéhez közeledik a január 19-ei magyarországi földrengés okozta károk összesítése az Aegon Magyarországnál. Szerda kora délutánig csaknem 680 kárbejelentés érkezett a biztosítóhoz, az ügyfelek által becsült kárösszeg megközelíti a 80 millió forintot. Az átlagos kárérték 119 ezer forint, a legnagyobb bejelentett kár pedig egymillió forintra rúg.
A Richter-féle skálán 4,4-es erősségű volt a január 19-i földrengés, amelyet hajnali 2 óra 34 perckor a Nógrád megyei Cserhátsurány környékét mértek. Az első földmozgást negyedórával később egy 3,4-es erősségű utórengés követte, majd január 22-én délután Mohora közelében újabb kisebb földrengést észleltek. Ennek erőssége 3,2-es volt.
A földrengéskárokkal összefüggésben szerda kora délutánig 680 kárbejelenés érkezett az Aegon Magyarországhoz. A bejelentett károkból a biztosító eddig 579-et rendezett, illetve fizetett ki.
A Pannon-medence szeizmikusan kevésbé veszélyeztetett, mint a tőlünk délre és nyugatra eső területek. Bár az utóbbi időben gyakran érkezik híradás földrengésről, Magyarország területén jelentősebb károkat okozó rengés csak 15-20 évenként történik – tájékoztattak az MTA CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium munkatársai.
Berhidán 1985-ben 4,9-es, 2011-ben Oroszlány közelében 4,5-ös erősségű rengést észleltek. Erős, nagyon-nagy károkat okozó – például 5,5-6,0-os erősségű – földmozgás jellemzően 40-50 évente következik be. A történeti adatokból ismert legnagyobb magyarországi földrengés Komáromban 1763-ban pattant ki.
2013-ban és idén is sorozatban keletkeztek anyagi károkat okozó rengések a korábban szeizmikusan nyugodt területnek számító Nógrád és Heves megyében. A földmozgások okait a szeizmológusok az utórengések adatait, a lakossági bejelentéseket és más geofizikai eredményeket is felhasználva vizsgálják – tették hozzá a szakemberek.