Kötvények kihelyezésével segít magán a Holcim
A kötvények kamata igencsak magas, évi 9 százalék. Ezt az indokolja, hogy a Holcim adósságosztályzata alacsony befektetői fokozatú: "BBB" a Standard & Poor'snál, "BBB plusz" a Fitch Ratingsnél, "Baa1" a Moody'snál. Ezzel a Holcim adósságkamatainak súlyozott átlaga 4,0 százalékra emelkedik a tavaly évi végi 3,8 százalékról - közölték a cégnél pénteken.
A viszonylag nagy kibocsátás újabb jele annak, hogy Nyugat-Európában a vállalatfinanszírozás továbbra is jó ütemben bővül, legalábbis minden más finanszírozáshoz képest. Az euróövezetben a vállalatoknak való hitelnyújtás növekedésének éves üteme februárra 7,6 százalékra lassult a januári 8,8 százalékról, még jobban elmaradt a tavaly márciusi, 15,0 százalékos csúcstól, de továbbra is kimagasló a pénzellátás növekedésének tényezői között, miközben februárban az euróövezeti magánszemélyek már csak 0,7 százalékkal - előzőleg, januárban 1,2 százalékkal - kaptak több hitelt a bankoktól lakásvásárlásra és minden egyébre, mint egy évvel korábban - derült ki az Európai Központi Bank csütörtökön kiadott statisztikájából. A tavaly tavaszi csúcsok idején is csak 5-6 százalékos volt a lakossági hitelezés éves növekedése az euróövezetben.
A Holcim tavaly 1,782 milliárd svájci frankos adózott eredményt ért el kisebbségi részesedések nélkül, 53,9 százalékkal kevesebbet a 2007-es 3,865 milliárdnál. Akkor, 2007-ben 83,7 százalékkal nőtt a profitja. A gyengébb tavalyi eredményt a kereslet csökkenésével, a nyersanyag- és energiaárak évi átlagban számított emelkedésével és a svájci frank tavalyi erősödésével magyarázták. A nettó bevétel 7 százalékkal 25,157 milliárd svájci frankra csökkent a 2007-es 27,052 milliárdról.
Erre tekintettel már tavaly novemberben közölték, hogy bezárják egy-egy gyárukat az Egyesült Államokban és Spanyolországban. Ugyanakkor, szintén novemberben, a csoport magyarországi érdekeltsége, a Holcim Hungária Zrt. megkezdte 70 milliárd forintos költséggel épülő új cementgyárának előkészítő munkálatait Nyergesújfalunál. Az új gyárat eredetileg 2010-ben tervezték termelésbe állítani, évi 1,7 millió tonnás cementgyártó kapacitással. Egyidejűleg bezárnák a cég lábatlani üzemét. A Holcimnak Hejőcsabán is van gyára. A cég magyarországi cementgyártó kapacitása jelenleg évi 2,1 millió tonna.
A tervezett 2010 helyett két évvel később adják át a Holcim Nyergesújfalura tervezett cementgyárát - írta csütörtöki számában a 24 Óra. A jelen gazdasági helyzetben igazoltnak tűnik a halasztás, annak ellenére, hogy a társaság az összes engedélyt már késő ősszel megkapta - mondta el cég kommunikációs igazgatója. A beruházás költsége 400 millió euró, azaz 120 milliárd forint, az üzem kapacitása 1,7 millió tonna cement évente. Márta Irén hozzátette, hogy jövő év első felére a cég újra felülvizsgálja a költség- és időterveket. Ezt követően derülhet ki, hogy az új beruházás mikorra készül el. A Holcim Hungária Zrt. a szigorú költséggazdálkodásnak köszönhetően teljesítette a terveit. Az idei csökkenés nagyban függ a cementet felhasználó építőipari ragasztó- és falazóanyagokat előállító vállalatok megrendeléseitől. Egyes szakemberek szerint eközben a betonipar - ahol a Holcim jó pozíciókkal bír -, hozhatja a bevételeket. A betonipart ugyanis, az uniós forrásokból finanszírozott beruházásoknak köszönhetően, kevésbé érinti a válság - írta a lap.