Kötelezőkampány: rendet vágott a felügyelet az alkuszok között

Megelégelte az internetes alkuszok kalkulátorainak megbízhatatlanságát a PSZÁF. A felügyelet tizenhat cég online tarifáló rendszerét tesztelte a kötelezőkampány során, és azt tapasztalta, hogy a többség, a vizsgáltak közül kilenc, hibás végeredményeket produkál.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) fogyasztóvédelmi témavizsgálatot folytatott 16 hazai online biztosításközvetítőnél. A vizsgálat során végzett szúrópróbaszerű matematikai számításokkal, próbavásárlásokkal a hatóság azt tekintette át, hogy a biztosításközvetítők honlapjain kalkulált kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) díjak megegyeznek-e a biztosítók ugyanazon konstrukciókra és ügyfélkörre meghirdetett díjaival, illetve számításaival.

A PSZÁF megállapította: a Biztosítás.hu Biztosítási Alkusz Kft., a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft., az Eurorisk Biztosítási Alkusz Kft., a Konexus Biztosítási Alkusz Kft., a Netrisk.hu Első Online Biztosítási Alkusz Zrt., a Porsche Biztosításközvetítő Kft., a Praeventio Biztosítási Alkusz Kft., a Somogy Bróker Biztosítási Alkusz Kft., a Rombusz Bróker Biztosítási Alkusz Kft. esetében a konkrét kalkulált kgfb-díjak nem egyeztek meg az érintett biztosítók meghirdetett díjtarifája alapján kiszámított díjjal. Az érintett biztosításközvetítők – nyolc alkusz és egy többes ügynök – ezzel megsértették a biztosítási törvényt.

A PSZÁF határozataiban megtiltotta a jogszabálysértő magatartás folytatását, s kötelezte a biztosításközvetítőket, hogy díjkalkulátoraikat a továbbiakban a biztosításszakmai jogszabályi előírásoknak megfelelően működtessék. Ha a biztosításközvetítő tevékenysége során olyan műhibát vét, amely esetlegesen hátrányos a kgfb-szerződést megkötött ügyfélre, a törvény szerint ezért az adott közvetítő tehető felelőssé.

Vezetői levélben hívta fel az érintett biztosításközvetítők figyelmét a PSZÁF arra is: ha nem szerepeltetik honlapjukon valamelyik kgfb-díjat hirdető biztosítót (egy vagy több piaci szereplőt), s a hozzájuk kapcsolódó díjkalkulációk sem jelennek meg, ezt a tényt a hiányzó biztosítók nevének feltüntetésével honlapjukon figyelemfelhívó módon jelezzék a fogyasztóknak.

Az internetes kalkulátorok megbízhatatlansága nem új jelenség, a bonyolult díjstruktúra miatt az alkuszok nem tudják tökéletesen leprogramozni minden biztosító összes ajánlatát. A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) szakemberei például a tavalyi kampányban öt internetes kalkulátoron futtatták végig ugyanazokat az adatokat, és a tizenöt biztosító elvileg ugyanennyi lehetséges ajánlata helyett összesen harminchat különféle eredményt kaptak. A legnagyobb eltérés ugyanazon személyre és biztosítóra vonatkozó díjak között tizennégyszeres volt.

Az alkuszok ugyan éppen emiatt garanciát vállalnak díjaikra, ami azt jelenti, hogy ha a biztosító magasabb összegről szóló szerződést küld ki annál, mint amennyit előzetesen kiszámoltunk, akkor a különbséget megtérítik, ám csak bizonyos feltételek mellett. Elég egyetlen adatot vagy kedvezményt rosszul megadni, és az alkusz amúgy nagyon is érthető módon –már nem vállal felelősséget a végeredményért. A számtalan paraméter, a kalkulátoronként eltérő módon megfogalmazott kérdések miatt pedig igen könnyű ebbe beleszaladni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.