Kötelezettségvállalással, de átveheti a Holcim a VSH-t.
Zöld fényt adott a Gazdasági Versenyhivatal a Holcim Auslandbeteiligungs GmbH (Holcim) -nek, hogy az átvegye az irányítást a Východoslovenské stavebné hmoty a.s. (VSH) felett, azonban azzal az előzetes feltétellel, hogy a Holcim és a VSH értékesíti a DTG Optimus Kft.-ben (DTG) meglevő üzletrészeit.
A kérelmezett összefonódás előzménye volt, hogy a VSH részvényesei a vállalkozás alaptőkéjének felemeléséről döntöttek, így a Holcim részesedése több mint 50%-ra emelkedhet a VHS közgyűlésében.
A Holcim a svájci bejegyzésű Holcim Group Support Ltd. egyedüli irányítása alatt áll. A Holcim-csoport 1912-ben alakult, mára a világ több mint 70 országában, megközelítőleg 85.000 munkavállalót foglalkoztat. A Holcim-csoport fő tevékenységei a cement- és előkevert betongyártás (transzportbeton), valamint az aggregátum-termelés, ezen túl főtevékenységeit kiegészítő, ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokat nyújt.
A VSH szlovákiai (Torna) székhelyű részvénytársaság, amelyet a CTR egyedüli tulajdonosként alapított, majd kisebbségi részesedést szerzett benne a Holcim jogelődje.
Magyarországon jelenleg a Holcim-csoport lábatlani és hejőcsabai gyára mellett a cementiparban meghatározó, Heidelberg csoporthoz tartozó Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) beremendi és váci gyáraiban folyik cementgyártás. Az összefonódás engedélyezhetőségével kapcsolatban 2010-ben lefolytatott vizsgálat számolt továbbá azzal is, hogy 2011-től a Baranya megyei Királyegyházán egy új gyár nyílik a Strabag fejlesztésével. Ezzel összefüggésben arra is tekintettel kellett lenni, hogy a Strabag-csoport és - az Európában kiemelkedő cementipari szereplő - Lafarge-csoport közötti 2010 májusában bejelentett közép-európai közös vállalatra vonatkozó megállapodás értelmében a Lafarge irányítása alá kerülhet a gyár - miközben a megállapodás még más EU tagállami versenyhatóságok engedélyezésére vár.
A magyarországi cementértékesítés túlnyomó többsége hazai termeléshez kapcsolódik, az import a 2009-es összértékesítés csupán 15%-át tette ki, amelynek túlnyomó többsége egyetlen forráshoz, a VSH-hoz köthető.
Figyelemmel a cement gazdaságos szállítási távolságára (kb. 300 km) és a magyarországi cementgyárak földrajzi elhelyezkedésére, a Holcim és a Heidelberg elvileg képesek lehetnek az egész országot lefedni értékesítésükkel. mindezzel együtt a a GVH vizsgálata során feltártak szerint az figyelhető meg, hogy a Holcim jellemzően az ország keleti felében, míg a Heidelber túlnyomórészt Nyugat-Magyarországon, és a már említett VSH jellemzően Kelet-Magyarországon értékesít.
A GVH az eljárása során az összefonódás várható cementpiaci hatásai kapcsán arra a követkztetésre jutott, hogy a VSH Holcim általi felvásárlásával olyan módon változna a piac struktúrája, amelynek következtében az ún. hallgatólagos vagy tényleges összejátszás feltételei a piaci szereplők között könnyebbé válhatnak.
Jelen összefonódásnak az összejátszást elősegítő (azaz koordinatív) hatása elsősorban annak tulajdonítható, hogy a VSH felvásárlásával eltűnne az a szereplő, amelyik a felvásárlás előtt megakadályozhatta, vagy legalábbis kevésbé hatékonnyá tehette volna a hallgatólagos összejátszást a Holcim és a Heidelberg között.
Az előzetes feltétel - vagyis a DTG leválasztása a Holcim csoportról -, továbbá a kötelezettség - a cement szállításának biztosítása - teljesülését a Gazdasági Versenyhivatal utóvizsgálat keretében ellenőrzi.