Korrigálta hitelprogramját a jegybank
Egy hónappal a zárás előtt módosított a növekedési hitelprogramon a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank monetáris tanácsának felhatalmazása alapján az MNB igazgatósága két fontos ponton is változtatott a feltételeken. A bankoknak ugyan továbbra is augusztus végéig kell szerződniük a vállalkozásokkal, a hiteleket, illetve a beruházási célú kölcsönök esetén az összeg legalább 30 százalékát egy hónappal tovább, szeptember végéig folyósíthatják.
Ennél fontosabb korrekciót jelent az, hogy a jegybank által biztosított két, eddig elkülönített hitelkeretet a pénzintézetek szabadabban használhatják fel. A devizahitelek forintra váltására biztosított kvótából a fel nem használt összeget fordíthatják az egyéb, támogatott hitelcélokra, például beruházások finanszírozására is.
Mint arról beszámoltunk: az MNB a június elejétől a nyár végéig tartó programban nullaszázalékos kamaton biztosít összesen 750 milliárd forintot a bankoknak, melyek azt legfeljebb 2,5 százalékos kamaton adhatják tovább a kis- és középvállalkozásoknak.
Az összegből 425 milliárdot beruházásra, forgóeszköz-finanszírozásra, uniós pályázat önrészének biztosítására, valamint a már meglévő, ilyen célú hiteleik kiváltására, olcsóbbra cserélésére igényelhetnek a cégek. A vállakozások devizakölcsönének forintra váltására 325 milliárd forintot biztosít a jegybank.
Az előbbi hitelkeret iránt jelentős az érdeklődés, a programban részt vevő több bank is arról számolt be, hogy a rendelkezésre álló forrást meghaladó igény érkezett hozzá. A devizakölcsönök forintra váltása iránt viszont nincs ekkora kereslet.
Ugyan előzetesen a pénzintézetek, illetve az MNB is úgy kalkulált, a program jó lehetőséget biztosít arra, hogy a cégek megszabaduljanak az árfolyamkockázattól, az érdeklődés mégis jóval elmarad a várttól. Eddig több banknál is arra számítottak, hogy az erre a célra kapott kvóta egy részét nem tudják felhasználni.
A devizahitelek forintosítása iránt mérsékelt a kereslet, ezzel szemben az egyéb kölcsönök esetében a keretet meghaladó igény érkezett, ezért a vállalkozások és a gazdaság számára is kedvezőbb, hogy ezek a keretek átjárhatóak lettek – üdvözölte a döntést a K&H. A bank közleménye szerint a devizahitelek kiváltására azért nincs akkora igény, mert a cégek az elmúlt években jelentős mértékben hozzáigazították finanszírozási szerkezetüket gazdálkodásuk deviza igényéhez.
A módosításnak köszönhetően a K&H újabb jelentős, közel 15 milliárd forint összeget tud a vállalkozások rendelkezésére bocsátani – tájékoztatott Huszár Róbert, a vállalati és intézményi banki szolgáltatások üzletág vezetője. Vagyis a pénzintézet ekkora összeget csoportosít át az összesen 95 milliárd forintos, a jegybanktól kapott hitelkeretén belül.
A K&H eddig 15 milliárd forint hitelt folyósított a program részeként, és további 40 milliárd forint van a kihelyezést megelőző stádiumban. A bank arra számít, hogy a módosítással végül a teljes összeget ki tudja majd helyezni a cégeknek.