Körmükre néznek a brókereknek
Elmondta, hogy a szigorítások előkészítése már januárban elkezdődött, mert európai uniós szabályozásokat is át kell ültetni a magyar jogrendbe, a Buda-Cash-ügy azonban felgyorsította a folyamatot. A Széchenyi Banknál azért szállt be az állam a betétesek kártalanításába, mert résztulajdonos volt. Most más a helyzet, itt először a károkat kell felmérniük. Hozzátette, hogy 84 önkormányzat és 52 nemzetiségi önkormányzat vezetett számlát a bajba jutott DRB bankcsoport valamelyik tagjánál. Néhány szervezet csak a pénzének egy részét tartotta itt, mások viszont az egyetlen számlájukat vezették ezeknél a pénzintézeteknél.
A 84 önkormányzatból azért 67-nek ad rendkívüli támogatást a kormány, mert ezeknek a helyhatóságoknak már a márciusban esedékes bérek kifizetése is problémát okozna. Összesen mintegy 245 millió forint támogatásról van szó. Az MNB hétfő délután tudatta, hogy visszavonta a DRB bankcsoporthoz tartozó kisbankok tevékenységi engedélyét, miután a jegybank vizsgálata szerint a kisbankok eszközeinek értéke nem nyújt fedezetet a velük szembeni követelések teljesítésére. Sőt, mivel a Buda-Cash Brókerház Zrt. súlyos, bankonként tízmilliárdos nagyságrendű összegekkel nem tud elszámolni, emiatt a hitelintézetek saját tőkéje is negatívvá vált.
A betétesek még e hónapban hozzájutnak megtakarításaikhoz, amelyeket az Országos Betétbiztosítási Alap automatikusan fizet majd ki – mintegy 30 millió forintig –, és amihez az MNB elegendő forrást nyújt – nyilatkozta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti alelnöke az MTI-nek hétfőn.