Köddé vált adósok
A felfüggesztett adószámú cégek 40 százalékát az adószám törlését megelőzően eladták. A tartozásaiktól így megszabaduló cégek elérhetetlenek, a gyakorlatban nincs mód felelősségre vonásukra – mondta Csatlós Csilla, a követeléskezeléssel foglalkozó Direktinfo Kft. ügyvezetője. Annak a 604 cégnek a történetét vizsgálták meg három évre visszamenőleg, amelyek adószámát június első három hetében függesztette fel az adóhatóság.
Az ügyvezető igazgató szerint a hitelezők nem fordítanak elég figyelmet a követeléskezelésre, a követelésmenedzsmentre. Hozzátette: a csődtörvényben olyan változtatásokat kellene végrehajtani, hogy a vagyont ne lehessen kimenteni a csőd közzététele és a csődbiztos tényleges megérkezése között.
A felmérés szerint az adószám felfüggesztése előtt eladott cégek 26 százalékát külföldön értékesítették, továbbá egyre inkább terjedő gyakorlat, hogy nem magánszemély, hanem „megfoghatatlan” társaság az új vevő. A vizsgálat olyan ügyletet is feltárt, amikor a céget megvásárló társaság adószáma is fel volt függesztve.
Csatlós Csilla úgy véli: a nemfizető ügyfeleket ki lehetne szűrni. A cégek azonban nem vizsgálják meg kellőképpen kivel állnak üzleti kapcsolatban, holott az ingyenesen is hozzáférhető céginformációkból, beszámolókból következtetni lehet anyagi helyzetére, fizetési hajlandóságra.
Tapasztalatuk szerint a cégvezetők azzal sincsenek tisztában, hogy egy sikeres csődeljárással, reorganizációval meg lehet menteni egy társaságot a felszámolás elől.
A nem fizető cégek kiszűrését nehezíti, hogy a társaságok jelentős része nem ad le mérlegbeszámolót, holott ez kötelező.