Kocsiséknak is adott tanácsot az MVM jelenlegi vezére

Az állami MVM Magyar Villamos Műveket (MVM) jelenleg irányító Baji Csaba a 2008-ban leváltott vezérigazgató, Kocsis István ideje alatt jelentős tanácsadói összegeket vett fel a Kocsis főtanácsadója, Szász András irányította spanyol Puerto 2006-tól; a ma számos eljárásban vizsgált akkori beruházási terveket részletesen ismerte. Az MVM viszont ezeket most perrel támadja, Baji vezérigazgatóként nem tárgyal velük – állította tegnap a bíróságon Szász András.

Az MVM Magyar Villamos Művek (MVM) jelenlegi vezérigazgatója, Baji Csaba korábban tanácsadóként komoly összegeket vett fel az MVM-et akkor irányító Kocsis István főtanácsadója, Szász András vezette spanyol Puerto 2006 s.l.-ből – állította Szász András az MTI éjjel kiadott tudósítása szerint az egyik akkori bűncselekménygyanús ügy kapcsán tartott tegnapi bírósági tárgyaláson.

Ennek folytán ismerte azokat a terveket, amelyeket az MVM a Szász András irányította – külföldi bejegyzésű –cégeken keresztül szervezett. Akkor semmilyen kifogást nem emelt velük szemben – állította a tanúként beidézett egykori főtanácsadó.

Ám amióta Baji Csaba az áramtársaság vezetője lett, senkivel nem hajlandó tárgyalni egyik ügyben sem – vallotta Szász András. (Baji Csaba az Orbán-kormány megalakulása után Nyerges Zsolt Fidesz-közeli nagyvállalkozó energiacégétől került az MVM-hez.)

Szász András úgy véli: az MVM több milliárd forintot dobott már ki az ablakon a Kocsis István időszakában elkezdett befektetések félbehagyása miatt. 2008 ősze, vagyis Kocsis István vezérigazgató távozása és a belső vizsgálatok beindulása óta az MVM nem hajlandó tárgyalni: kizárólag perekben akarja érvényesíteni a vélt igényeit –fogalmazott.

Pedig ha a korábban tanácsadójukként dolgozó Baji Csaba vezérigazgatóként is leült volna velük tárgyalni, több, perben felmerült kérdést tisztázni lehetett volna már – fogalmazott.

A tanácsadói kapcsolat tavaly év végén került napvilágra. Akkor az MVM annyit reagált, hogy Baji Csaba elismert nemzetközi szakemberként számos hazai és térségi tanácsadói megbízásnak tett eleget karrierje során.

A tegnapi tárgyaláson konkrétan az MVM-hez köthető, félbemaradt bátonyterenyei energianádberuházás ügyét boncolgatták. A felszámolás alá került Nád Kft. által az MVM ellen indított 9,6 milliárd forintos kártérítési perben a tanúként meghallgatott Szász András a befektetés-közvetítő Aquifex Ltd. meghatalmazott képviselőjeként úgy fogalmazott: az MVM jelentős összeget bukhat azon, hogy felfüggesztette a Nád MPS-H Kft. energianád-tervének pénzelését.

A kártérítési per alapja az, hogy a magyar tulajdonban lévő Nád Kft. 2007 elején hitelből kezdte meg Bátonyterenyén egy mikroszaporító üzem építését. Ez egy magyar nemesítésű növényen alapuló, országos energianád-termeltetői rendszer bázisa lett volna. Ám több mint félmilliárd forint elköltése után a félbemaradt finanszírozás miatt leálltak.

A tanú a Fővárosi Törvényszéken a 2009 óta zajló per újabb fordulójában, mintegy hat órán át tartó meghallgatása során több, a nádprojekttel kapcsolatos, az MVM, valamint leányvállalata, a Paksi Atomerőmű igazgatósági döntéseiről is bemutatott iratokat.

Tanúvallomása szerint az MVM egy befektetési és vagyonkezelési megállapodás értelmében az Aquifexen és a Meinl Bankon keresztül utalt három tételben 3 millió eurót a projekttársaságnak. Időközben egyik leányvállalatával ellenőriztette is a beruházás állapotát. Ez a cég - a tanú tudomása szerint - ugyan mindent rendben talált. Az MVM mégis felfüggesztette egy idő után a finanszírozást, bedöntve ezzel a projektcéget.

Az MVM jogi képviselői a tárgyalás korábbi szakaszában többször leszögezték, hogy az áramtársaságnak semmi köze ahhoz a pénzhez, amiből az energianád-projekt üzemének építése megkezdődött. Így a kártérítési követeléshez sem.

Ezzel szemben Szász András, aki két éven át az MVM-et vezető Kocsis István főtanácsadója is volt, részletesen beszámolt arról, miként és miért finanszírozta az MVM a Nád Kft. projektjének beindítását. Elmondta, az áramtársaság a befektetést követően üzletrészt is kívánt szerezni a cégben, a biomasszatermeléssel kapcsolatos uniós elvárásokat és a saját erőműfejlesztő stratégiáját is szolgálva.

A Nád Kft. ügyvezetője ezzel együtt korábban feljelentést tett a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI) azzal, hogy szerinte el akarták tulajdonítani a programját. Az ügyben folyik a nyomozás.

Szász András az MTI ezzel kapcsolatos kérdésére azt mondta, szerinte a program-eltulajdonítási kísérletnek köze van ahhoz, hogy az MVM "kiszállt" a nádprogramból.

Szász András stratégiai hibának nevezte a kiszállást. Ezzel állítása szerint ő is kínos helyzetbe került. A programot az Magyar Tudományos Akadémia energiaügyi bizottságával és a Budapesti Műszaki Egyetemmel is megvizsgáltatta. Az elemzések után "óriási perspektívát" látott benne.

Ezért például a képviselt cégén, az Aquifexen keresztül megvásárolt egy üzletrészt. Közreműködött más befektető felkutatásban is, hisz bízott a projekt nemzetközi sikerében. Az elképzelés sikeres megvalósítása esetére kilátásba helyezte, hogy az Aquifex visszafizeti az MVM befektetését.

A per szeptember 14-én újabb tanúk meghallgatásával folytatódik.

A tárgyaláson szóba került az is, hogy Szász Andrást az NNI gyanúsítottként hallgatta ki más, az MVM-hez köthető befektetési ügyekben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.