Kivonul a tőzsdéről a Dell

Végéhez közelednek a tárgyalások a Dell számítógépgyártó részvényeinek tőzsdéről való kivezetéséről a vállalat és befektetői között. Van az az ár, amiért a részvényesek megválnának értékpapírjaiktól, de ami biztos: nem a 13-14 dolláros ársávba esik.

A Dell ugyanis ennyit kínál részvényenként. A hivatalos tárgyalások január közepi megindulásakor a Dell kurzusa még 11 dollárnál járt. A pénteki záráskor egy Dell-papír már 13,63 dollárt ért, ez alapján a cég piaci értéke 23,7 milliárd dollárra tehető.

Michael Dell alapító-vezérigazgató győzött a hatalmi harcban
vDATE IMPORTED:September 22, 2010Dell founder and CEO Michael Dell delivers his keynote address at Oracle Open World in San Francisco, California September 22, 2010. REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCI TECH BUSINESS)

A tárgyalások menetét jól ismerő források szerint az ügyletet napokon belül nyélbe üthetik, s azzal új fejezet kezdődhet az ezredfordulón még a világ legnagyobb személyiszámítógép-gyártójának számító vállalkozásnál. Fénykorában a Michael Dell alapító-elnök-vezérigazgató által menedzselt cég százmilliárd dollárt ért, vesszőfutása azután kezdődött, hogy alulbecsülték a tablet- és okostelefon-piac fejlődését, miközben a személyi számítógépek iránti kereslet globálisan és drasztikusan visszaesett.

Most viszonylag olcsón meg lehet venni a céget, ezért is döntöttek a főtulajdonosok a többi részvényes kiszorításáról. A szakmaiságot biztosan nem nélkülözik majd a jövőben, erre garancia a Michael Dell kezében lévő 16 százalékos részvénycsomag mellett egy másik tulajdonostárs, a Microsoft neve. A The Wall Street Journal a Silver Lake Partners befektetési társaságot említi még a meghatározó tulajdonosok között.

Hozzájuk társul majd várhatóan négy pénzügyi befektető csoport, amelyek együtt 15 milliárd dollárral szállnának be az üzletbe. Nyitott kérdés az áron kívül még az is, hogy a Microsoft milyen szerepet kapjon a társaság irányításában, milyen erős jogosítványokkal rendelkezzen. A redmondi szoftveróriás kétmilliárd dollárral vagy még ennél is többel szállna be a Dellbe, ezzel tulajdonhányada is alaposan megnőne.

A Dell egyben a Microsoft egyik legfontosabb kereskedelmi partnere, gépeinek döntő többségét Windows operációs rendszerrel szállítja. Most a Hewlett-Packard és az IBM személyiszámítógép-üzletágát megvásároló kínai Lenovo után a Dell a harmadik legerősebb szereplő a piacon. A cég 1996-ban már napi egymillió gépet gyártott, és sikerét a just-in-time gyártási rendszer mellett internetes értékesítési módszerének köszönhette.

A Dell kivásárlása a legnagyobb ilyen ügylet lesz a 2008-as világválság óta a számítástechnika területén. Szakértők szerint a magántőke-társaságok aktivitása „fékezett habzású” lehet a Dell-ügylet kapcsán, ugyanis a gyors megtérülést és profitot szem előtt tartó pénzügyi befektetők számára a Michael Dell–Microsoft páros az akaratátvitel és érdekérvényesítés terén túl erősnek, ellenállóképesnek tűnik. Mindamellett a nullaszázalékos kamatok és hozamok korában Dell-nagyrészvényesnek lenni nem lehet olyan rossz vállalkozás.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.