Kissé megemelt tavalyi energiakeret
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) javaslatára, a kormány egyetértése mellett 178 millió forinttal kibővült az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) Fűtéskorszerűsítési Programjának eredetileg 864 millió forintos kerete - tette közzé az illetékes tárca.
A benyújtott több mint 1200 pályázat feldolgozását követően így 1084 pályázat összesen 1 milliárd 42 millió forint értékű támogatásáról születhetett döntés - fogalmaznak. Ez számításaik szerint mintegy 2,7 milliárd forint értékű beruházás megvalósítását segítheti elő.
A pályázók kondenzációs kazántechnológiát és megújuló energiát hasznosító fűtési rendszerek beszerzésére és telepítésére igényelhettek vissza nem térítendő, utófinanszírozású támogatást - írják.
Megjegyzendő: tavaly ez volt az egyetlen lakossági energiahatékonysági kiírás. Kerete jóval a cégek-közintézmények hasonló lehetőségei alatt marad, de még a korábbi évek lakossági programjait is jelentősen alulmúlja. Kiváltképp, ha ebbe beleszámoljuk a panelépületekre vonatkozó kiírásokat, melyekre a korábbi években évi több tízmilliárdot különítettek el, míg tavaly semmit.
A hatalmas érdeklődés miatt az augusztusban kiírt pályázat kerete szeptember elejére, két hét alatt kifogyott. Ezt a kabinet továbbra is sikerként könyveli el, mondván: a meghirdetett konstrukció iránti jelentős érdeklődés bebizonyította, hogy a kormány Megújulónergia-hasznosítási Nemzeti Cselekvési Tervben rögzített szándékai találkoznak a lehetséges pályázói kör igényével. A konstrukció népszerűségét nagyban elősegítették a pályázati folyamat ügyfélbarát egyszerűsítései, a kizárólag elektronikus úton történő pályázatbenyújtás és a benyújtandó dokumentumok számának csökkentése - írják.
A mostani közleményből azt a következtetést is levonhatjuk, hogy a pályázatok feldolgozása közel fél évig tartott, amit a tárca gyorsnak minősít.
Ahhoz képest, hogy a szavak szintjén a Fidesz milyen fontosnak tartja a lakossági energiahatékonyság ösztönzését, a minisztérium erre szolgáló költségvetési kerete - az épületenergetikai és energiahatékonysági célelőirányzat - meglehetős szerény. A kormány 2012-re vonatkozólag 1,96 milliárd forintot különített el. Ebből ráadásul tavaly 905 millió forintot "zárolás" címén elvontak, 32 milliót pedig az ÉMI Nonprofit Kft. kapott meg.
Az így maradt 1,019 milliárd forint ugyanakkor számításaink szerint még mindig 155 millió forinttal több a tavalyi egyetlen lakossági pályázat kereténél. (A többféleképpen értelmezhető számok pontos tisztázására irányuló tavalyi kérdésünkre nem kaptunk választ a tárcától.) Ám ha ebből indulunk ki, a kabinet a tavaly megmaradt kerethez csak 23 millió forintot csapott hozzá.
Az idén az Orbán-kormány annyiban egyszerűsítette a lakossági energiahatékonysági támogatások helyzetét, hogy eleve 1,019 milliárd forintra zsugorították az e kör számára biztosítható költségvetési keretet.
Szakértők szerint, mivel több millió magánlakás szorulna energiatakarékossági-környezetvédelmi felújításra, ezek az összegek még szimbolikusnak is alig tekinthetők.