Kiskereskedelem, ahogy a statisztikusok látják
A KSH gyorstájékoztatója szerint idén októberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 4,1, naptárhatástól megtisztítva 4,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A hónap végéig a forgalom volumene – szintén a naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 5,8 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
A statisztikusok úgy számoltak: idén októberben az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 826 milliárd forint volt. Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva idén októberben, naptárhatástól megtisztítva, a kiskereskedelmi forgalom volumene 4,6 százalékkal nőtt.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 2,1 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 1,2, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 5,3 százalékkal nőtt.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene 8 százalékkal emelkedett. Növekedtek az eladások máshol is. A textil-, ruházati és lábbeli-kereskedelemben 23, a használt cikkek forgalmában 11, az iparcikk jellegű vegyes termékeknél 8,8 a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk értékesítésben 5,3, a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszer ágazat eredményeiben 4,6 százalékos bővülést jelentett a KSH.
A forgalom volumene alig változott, 0,2 százalékkal visszaesett a bútor-, műszakicikk-üzletekben.
Az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 28 százalékkal emelkedett, ezzel folytatódott az évek óta tartó bővülés.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalma 3,4 százalékkal nőtt.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 6,6 százalékkal nőttek.
Október végéig az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelmi forgalom volumene 5,8 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,6 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.