Kínaiak vizsgálódnak a Szlovák Villamos Művekben
Az Enel tavaly hirdetett tendert az SE többségi csomagjának megvételére. Május, majd pedig július végét adták meg a jelentkezés határidejéül, amelyet azonban meghosszabbítottak. Minden bizonnal azért, mert várják a kínaiak ajánlatát.
Egyelőre csupán az MVM-MOL (a pozsonyi Slovnaft petrokémiai cég tulajdonosa) konzorcium és a cseh EPH társaság adott be kötelező vételi ajánlatot, de a szlovák gazdasági lapok és internetes portálok egybehangzó állítása alapján a CNNC társaságon kívül a finn Fortum is érdeklődik az ügylet iránt. A magyar konzorcium nemrég az eredetihez képest nagyobb vételi árat kínált fel.
Bonyolítja a helyzetet, hogy a kisebbségi tulajdonrészt birtokló szlovák állam képviseletében Robert Fico kormányfő többször kijelentette, hogy addig nem egyeznek bele a tulajdonváltásba, ameddig az olaszok nem építik fel a mohi atomerőművet. Ezután az Enel azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a kiválasztott vásárlónak két részben adja el a többségi csomagját, a másodikat majd csak azután, ha teljesítik a szlovák kormány feltételét.
Az olaszok kilenc éve vásárolták meg 840 millió euróért a Szlovák Villamos Művek többségi tulajdonrészét, amelyen most a cég kedvezőtlen anyagi helyzete miatt szeretnének túladni. A szlovák kormány és az Enel közötti jogviták miatt a tárgyalások nem lesznek egyszerűek, ugyanis az olasz társaság 588,2 millió eurós jóvátételt követel a pozsonyi alaptól, mert szerintük törvénytelenül fosztották meg őket a bősi vízerőmű üzemeltetésétől, holott az eredeti szerződés értelmében erre harminc éven át joguk lenne.
A szlovák kabinet viszont - miután az illetékes szlovákiai bíróság jogerősen érvénytelennek minősítette a bősi vízerőmű bérléséről nyolc éve megkötött szerződést - visszaköveteli az Eneltől a hasznot, amely évente 35-40 millió euró körül lehetett. Jogvitájuk minden bizonynal a bécsi nemzetközi döntőbíróság elé kerül.
Sok a kérdőjel Mohi körül is. A dél-szlovákiai Lévához (Levice) és a magyar határhoz közeli atomerőművet még 1982-ben kezdték el építeni, jórészt csehszlovákiai, illetve szovjet cégek. Négy, egyenként 440 MW teljesítményű blokkot terveztek, (VVER 440) V213 típusú orosz gyártmányú reaktorokkal. Az első két blokkot 1998-ban, illetve 2000-ben indították be.
Az Enel 2006-ban vállalta, hogy a harmadik blokkot legkésőbb 2014-ben negyediket pedig az idén üzembe helyezik. Az eredeti terv szerint az építkezés 2,78 milliárd euróba került volna. Az olaszok azonban jelentős csúszásban vannak, miközben a költségek már csaknem ötmilliárdra rúgnak. Tavaly kora ősszel az Enel hét és fél éves futamidőre 870 millió eurós hitelt vett fel az orosz Sberbanktól.
A késést és a megnövekedett költségeket azzal indokolták, hogy a fukusimai földrengést követő súlyos nukleáris üzemzavarok miatt az eredeti terveket módosítani kellett, s további korszerű biztonsági berendezések alkalmazása is elengedhetetlenné vált. A magyar konzorcium már többször jelezte, hogy hajlandó befejezni a mohi atomerőmű felépítését. Állítólag ugyanilyen kötelezettséget vállalnának a kínaiak is.