Kínai tulajdonban a német PC-gyártó
A mintegy tíz százalékos részesedésével a világ negyedik legnagyobb PC-gyártójának számító kínaiak a fejlett országokban folytatott terjeszkedési stratégiájukkal magyarázzák a Medion megvételét. Az előző üzletet négy hónapja kötötték, akkor a japán NEC-vel szövetkeztek a laptopok közös szigetországi értékesítésére.
A Lenovo 340 millió dollárt, azaz papíronként 13 dollárt fizet Gerd Brachmannak, a Medion legnagyobb részvényesének, aki ennek fejében átadja a cégben birtokolt 36,6 százalékos pakettjét – írja a Reuters. Így birtokon belülre kerülve pedig később ajánlatot tesznek a többi részvényesnek is.
A két cég közös közleményében megpendített felvásárlási kitétel megtette a hatását,a Medion részvényárfolyama azonnal 19 százalékot erősödött a frankfurti tőzsdén. A Lenovo árfolyama viszont 3 százalékkal mérséklődött Hongkongban, miután több befektető is megkérdőjelezte az ügylet értelmét.
Nem értik, hogy az érett piacok közül miért éppen a németet célozták meg a kínaiak, mivel az elképesztően telített, és a cégek igen alacsony haszonkulccsal tudnak csak dolgozni. Ráadásul a német PC-piac fejlődési üteme sem mondható túlzottan látványosnak.
A Lenovo a fejlett országok piacán amúgy sem tündököl, az IBM-től megörökölt pozícióit éppen hogy tartani tudja, az igazi nyereséget a hazai piacon történő eladások hozzák számára. Nem is keveset, hiszen a legismertebb kínai számítógép-márka birtokosaként 3 milliárd dolláros készpénztartalékkal rendelkezett 2010 végén.
A cég az első negyedévben 10 százalékos világpiaci részesedéssel bírt, egy évvel ezelőtt még csak 8,4 százalékot mért nála az IDC piackutató. A számítógép-gyártás haszonkulcsa egyébként egyre szűkül, éppen ezért helyezik át a Lenovo legnagyobb versenytársai – a Dell és a HP - a hangsúlyt a sokkal jobban fizető szolgáltatásokra. A Lenovo ehelyett a gyártási volument növelte, amivel kedvezőbb árakat tudott kicsikarni az alkatrészbeszállítóktól, s emiatt nem kellett csökkentenie a haszonkulcsát.