Kínai figura a napenergia-iparban

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzése szerint 2060-ra a napenergia hasznosításából termelt áram az emberiség igényének több mint a felét elégíti ki majd, s ezzel drasztikusan visszaszorul a globális felmelegedésért felelőssé tett üvegház-hatású gázok kibocsátása. A rózsás jövőkép ellenére a szektorban messze nincs minden rendben.

Ötven éven belül fotovoltaikus és naphő-hasznosító üzemek tömege állítja majd elő az emberiség számára szükséges áram több mint felét – jövendöli az energiaügynökség megújuló energiaforrásokért felelős vezető elemzője. Cedric Philibert szerint a teljes energiaigényen belül is 50 százalék feletti lesz a napenergia részesedése, de a szélenergia, a biomassza és a vízi energia hasznosítása is jelentős rész képvisel majd a mérlegben. A napenergia hasznosításának jövőjéről készült időszakos IEA-tanulmányt később publikálják, a még aktuális korábbi előrejelzés mindenesetre kisebb szerepet adott a napenergiának, akkor 21 százalékos részarányt jósoltak a tudósok, igaz 2050-re vonatkoztatva. Minden, a napenergiával kapcsolatok fejlesztés, beruházás búsásan megtérülhet a jövőben, megéri tehát pénzt fektetni az új technológiába – állapítja meg Philibert.

A jelen még a fosszilis energiaforrásoké

A jelen azonban egyelőre kétségtelenül a fosszilis energiát hasznosító vállalkozásoké. A Bloomberg hírügynökség Large Solar Energy Indexében szereplő 17 napenergetikai vállalkozás piaci értéke 27 milliárd dollár, szemben az energiaforrások között különbséget nem tevő MSCI World Energy Indexben szereplő 119 vállalat 2200 milliárd dolláros számított értékével. A szeptember elején nyilvánosságra kerülő IEA forgatókönyvről a fentieken kívül az szivárgott még ki, hogy pár évtized múlva elsősorban a közúti szállításban és a fűtésben jut főszerep a napból nyert tiszta villamos energiának. A globális felmelegedésért felelős széndioxid kibocsátása is radikálisan visszaesik, a jelenlegi harminc gigatonnás évenkénti energetikai eredetű emissziót várhatóan évi három gigatonnás ütemben lehet majd csökkenteni, igaz arról nem szól a fáma, hogy a startpisztoly melyik évben dördül majd el. Ahogy olcsóbbá válnak a napenergiát hasznosító eszközök, úgy hatványozódik meg majd meg a forgalmuk. Az amerikai gyártók mindenesetre nem panaszkodhatnak, exportjuk tavaly 83 százalékkal nőtt és meghaladta az 5,63 milliárd dollárt. A gyors növekedésben oroszlánszerepe van a kínai eladásoknak. Az amerikai Napenergia-hasznosító Vállalatok Szövetsége összesítése szerint a kínaiak vitték a prímet mind az alapanyagok, mind a gyártóberendezések beszerzésében. A napelemek alapanyagául szolgáló poliszilikont előállító MEMC Electronic Materials és a Hemlock Semiconductor együtt 2,52 milliárd dollár értékben exportált, míg a gyártáshoz szükséges berendezések kivitele elérte az 1,4 milliárd dollárt a két cég esetében.

Az alapanyag késztermékként tér vissza Amerikába

Az Egyesült Államok természetesen importál is napenergetikai termékeket, közülük is első helyen a napelem-modulokat említi a Bloomberg összeállítása. Az alacsony gyártási költségek miatt főként késztermék formájában érkeznek vissza a korábban Kínába kiszállított alapanyagok. A slágercikkből, a napelemekből például tavaly 2,4 milliárd dollár értékű szállítmányt regisztráltak az amerikai vámosok, igaz a statisztikában nem csak a Kínában gyártott modulok szerepelnek. A kínaiak előretörése persze nem mindenhol vált ki felhőtlen örömöt. A napenergia hasznosításban élenjáró német Conergy például a termelés átszervezésére és ezzel összefüggésben jelentős leépítésekre kényszerül hamburgi és frankfurti gyártóbázisán, hogy állja az árversenyt az ázsiai konkurenciával – szellőztette meg a hivatalosan meg nem erősített hírt a német Handelsblatt gazdasági napilap. A Conergy vesszőfutása a második negyedévben is folytatódott: noha bevétele az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest negyven százalékkal 225,2 millió euróra nőtt, még így is 6,7 milliós veszteségről volt kénytelen beszámolni. Igaz ez csupán a fele az első negyedév deficitjének. A Conergy észak-amerikai és távol-keleti exportja nőtt jelentősen, bevételeiknek immár hetven százaléka származik külföldről. A cégnél egyébként nincsen minden rendben: mérleghamisítás és bennfentes kereskedelem gyanúja merült fel egyes cégvezetőkkel kapcsolatban, ami amiatt júniusban az üzleti tervet is revideálni kellett, mert hamis adatok felhasználásával készítették.

Nyomulnak a kínaiak

A napelemek piacán bekövetkezett áresés és a kínaiak nyomulása az iparági konszolidáció felgyorsulásához vezetett. Egyre több cég vérzik el az árversenyben és kerül a felszámolás sorsára, vagy omlik jobb esetben egy erősebb vállalat karjaiba. Az idén eddig 3,3 milliárd dollár értékben történtek fúziók és cégfelvásárlások a szektorban, ez 33 százalékkal haladja meg a tavaly ilyenkori állapotot. A legfrissebb áldozat az amerikai Evergreen Solar, amely szeptember huszadikára hívta össze részvényeseit, hogy a csődvédelem kezdeményezése ügyében döntsön. A német Q-Cells pedig júliusban jelezte, hogy nyitott egy esetleges felvásárlási ajánlatra. És ahogy lenni szokott, a kínaiak egyre gyakrabban tűnnek fel keselyűként a bedőlt, vagy a szakadék szélén táncoló külföldi vállalatok székháza környékén, hogy olcsón megszerezhessék számukra fontos gyártókat, piacokat. A napelemek áreséséért is rájuk hárítják a felelősséget. A modulok ára egy éve alatt 42 százalékkal zuhant, s ez gyártók tucatjainál tette gazdaságtalanná a termelést.

Kormánytámogatás a külföldi beruházóknak

Magyarországon is megjelentek a távol-keleti beruházók, a kínaiak például Berettyóújfaluban szeretnének egy napelem- és napkollektorgyártó üzemet létrehozni magyar közreműködéssel. Az Orient Solar névre keresztelt magyar-kínai vegyesvállalat orra előtt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter már el is húzta a mézesmadzagot azzal, hogy levélben közölte állásfoglalását, miszerint a beruházás jogosult lehet a kormány egyedi döntése alapján történő támogatásra. Azaz ha kérnek, kaphatnak is pénzt. Galló Ferenc, az Orient Solar ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy szakmai partnerük, a kínai Great Solar összesen 12 millió 774 ezer eurós beruházást hozna a településre, melynek keretében 15 ezer négyzetméteres, kétszintes gyártócsarnokot építenek.Ebben évente 200 megawatt teljesítményű beépített napelemet, 800 ezer darab cellát fognak gyártani, s szállítanak majd elsősorban a Great Solar európai uniós partnereinek. Az üzemben összesen 800 személynek ad majd munkát az Orient Solar Kft. a különösen hátrányos kistérségben. A beruházás további két ütemben folytatódik, s 2016-ra már 2000-en dolgozhatnak az akkor már 600 megawatt teljesítményű beépített napelemet gyártó berettyóújfalui üzemben - tette hozzá Galló Ferenc. A cégvezető szerint novemberben megkezdődhetnek a kivitelezői munkák, attól számítva hat hónap múlva pedig a termelés is megindul Berettyóújfaluban.

Napfarm a Sevilla melletti Sanlucarban. 2060-ban már 50 százalék feletti lesz a napenergia aránya az áramtermelésben
A general view of the new PS20 solar plant which was inaugurated last month at "Solucar" solar park in Sanlucar La Mayor, near Seville, October 7, 2009. The solar thermal power plant uses mirrors to concentrate the sun's rays onto towers where they produce steam to drive a turbine, producing electricity. REUTERS/Marcelo del Pozo (SPAIN ENERGY ENVIRONMENT SOCIETY IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.