Kínai-amerikai segítség fejlődőknek

Peking az amerikai  gazdaság stabilizálását, Washington a kínai fizetőeszköz reformjának folytatását kérte a kínai fővárosban csütörtökön kezdődött kétoldalú  Gazdasági Stratégia Párbeszéd (SED) első napján.

Megállapodtak abban, hogy összesen 20 milliárd dollár hitellel segítik a fejlődő országok importját az Egyesült  Államokból, illetve Kínából. A keretösszegből az amerikai  Export-Import Bank 12 milliárd dollárt vállalt, Kína pedig 8  milliárdot: a fejlődő országok "hitelképes importőreinek" akarnak  kölcsönöket juttatni.

- Bízunk abban, hogy az amerikai fél a gazdaság és a pénzügyi  piacok stabilizálása érdekében megteszi a szükséges lépéseket, és  garantálja az Egyesült Államokban lévő kínai vagyon és befektetések  biztonságát - mondta Wang Qishan kínai  miniszterelnök-helyettes.

Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter elmondta, hogy a félévvel ezelőtti találkozásuk óta bekövetkezett globális pénzügyi  válság a két országot soha nem látott kihívások elé állítja. - A  SED-tanácskozások történetében először az Egyesült Államok és Kína  most arra koncentrál, hogy a gazdasági rendszer erősítése érdekében  a nemzetközi fórumokon miként képes együtt dolgozni - hangsúlyozta  Paulson.

Elemzők szerint, mivel Kína jelentős hitelezője az amerikai  kincstárnak, amiből Washington költségvetési hiányát is fedezik, a  dollár gyengülése és a válság okozta bizonytalanság aggodalommal  töltötte el a kínai befektetőket. Kína 2 billió dollárnyi hivatalos  tartalékának 60 százalékát dollárban jegyzi, nagyrésze amerikai  államadósságban van.

Az amerikai kereskedelmi tisztségviselők a kereskedelmi  egyensúlyhiány csökkentése érdekében Kínát a jüan reformjának  folytatására ösztönzik. Peking azzal védekezik, hogy az erős jüan a  kínai exportot veszélyezteti.

Közgazdászok pedig azzal érvelnek, hogy az olcsó kínai áruk  jelentősen csökkentették a bajba került amerikai családok  megélhetési költségeit.

Mindezek ellenére a kínai fél megerősítette a valutareform  folytatása melletti elkötelezettségét, idén a jüan mintegy 7  százalékot erősödött a dollárhoz képest, jóllehet ez a folyamat az utóbbi hónapokban lelassult.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.