Kínában már látni vélik a gazdaságösztönzés hatását
Csütörtökön a parlament ülésén Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök kissé kiábrándította a piacokat, mert a várakozással ellentétben nem szólt a tavaly novemberben meghirdetett, közel 600 milliárd dollárt érő állami beruházási program megtoldásáról, de szólt a költségvetési kiadások 22 százalékos emeléséről az idén - amitől a hiány a hétszeresére nő, de még mindig nem fogja elérni a GDP 3 százalékát -, és lehetségesnek mondta 8 százalékos gazdasági növekedés elérését.
Pénteken viszont a kínai központi bank elnöke a parlamentben tartott sajtóértekezletén már úgy vélte, nincs is szükség további központi programokra, mert már érezhetők az eddigi intézkedések hatásai.
- A gazdasági adatok stabilizálódnak és javulnak, ami jól mutatja, hogy az intézkedések megteszik a magukét - mondta Zsou Hsziao-csuan (Zhou Xiaochuan), a kínai jegybank elnöke. Azt mondta, a kínai vezetés idejében intézkedett, mert mások kárán megtanulta, hogy ha lassan reagálnak a válságra, akkor nehéz helyreállítani a bizalmat.
Utolsó adat szerint a hazai valutában zajló hitelezés november óta nő, és januárban 1,6 billió jüanos csúcsot ért el. A kínai feldolgozóipar teljesítményéről szerdán megjelent beszerzőmenedzser-mutató pedig csaknem stagnálást jelzett már a múlt hónapról az előző hónaphoz képest, ami nagy javulás ahhoz képest, hogy novemberben még jelentős visszaesést jelzett a mutató, de december óta hónapról hónapra javul.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) januárban 6,7 százalékos gazdasági növekedést jósolt Kínának idénre, és 8,0 százalékosat jövőre. Bár a kínai növekedés jelentősen lassul a tavalyelőtti, 13,0 százalékos rekord ütemről és a tavalyi, 9,0 százalékosra becsült többletről is, nemzetközi elemzők és politikusok továbbra is remélik, hogy a kínai kereslet segíthet a világgazdasági válság enyhítésében.