Kínába sem 'ömlenek' a működőtőke-befektetések

Ötödik hónapja folyamatosan csökken a külföldi befektetések értéke Kínában az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva; márciusban 6,1 százalékkal estek vissza a működőtőke-befektetések – jelentette a kínai kereskedelmi minisztérium kedden.

A márciusi működőtőke-befektetések értéke 11,76 milliárd dollár volt, ami ugyanakkor több, mint a februári 7,7 milliárd dollár. Februárban a csökkenés mértéke éves bázison 0,9 százalék volt. Az első negyedévben 2,8 százalékos mérséklődést mértek, ami 29,5 milliárd dollárt jelent. Kínában 5379 külföldi vállalkozást jegyeztek be, ami 9,4 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi év első három hónapjában.

A minisztérium szakemberei a tendenciát az európai hitelválsággal és a fejlett országok tartósan alacsony gazdasági növekedésével magyarázzák. A jelenségnek oka az is, hogy a kínai központi intézkedések az ingatlanpiac lehűtését célozzák, a munkabérköltségek pedig egyre emelkednek.

Az idei év kilátásaira vonatkozóan borúlátóan nyilatkozott a minisztérium szóvivője, Sen Tan-jang (Shen Danyang). Mint mondta, az európai hitelválságra egyelőre nem született megoldás, az európai vállalatok külföldi befektetési lehetőségei korlátozottak.

Megjegyezte még, hogy az Egyesült Államokban a belföldi befektetésekre ösztönzik a vállalatokat, a feltörekvő gazdaságok pedig igyekeznek mind vonzóbbá tenni a maguk piacát. Mindez hatással van és lesz a kínai piacra –állapította meg Sen.

2011-ben a külföldi tőkebefektetések mértéke Kínában 9,7 százalékos növekedést mutatott, és 116 milliárd dollárt tett ki. A kínai vállalatok külföldi működőtőke-befektetései ugyanakkor az első negyedévben 95 százalékkal bővültek, azaz csaknem megduplázódtak. Értékük meghaladta a 16,5 milliárd dollárt. Ebből 6,2 milliárd dollárt tettek ki a vállalati egyesülések és cégvásárlások. Az összesen 109 országot érintő ügyletekben részt vevő kínai vállalatok száma meghaladta az ezret.

A kiadott adatok szerint az idén január és március között 91 ezer kínai vállalt szerződéssel külföldi munkát, ami azt jelenti, hogy március végén hivatalosan 809 ezer kínai dolgozott a határon túl, 40 ezerrel több, mint a tavalyi év azonos időszakában.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.