Kínát figyelik a nyersanyagpiacok

Tavaly a nyersanyagpiacokon elillant a korábbi évek euforikus hangulata, és idén sem látszik szebbnek a helyzet. Az árak kevés kivétellel csökkennek, jobb esetben "oldalaznak". Egyes vélemények szerint a piacok a kínai vezetés gazdaságélénkítő lépéseitől várják a kiutat.

Nem a legszebb napjaikat élik ezekben a hetekben, hónapokban a nyersanyagpiacok. Pedig már az elmúlt év sem tartozott az dicsérendő időszakok közé. Nem sok termény, ipari alapanyag volt, amelyik emelkedni tudott. Amennyiben a geopolitikai fejlemények okozta olajár-emelkedést nem számítjuk, komoly drágulás csak az arany piacán történt. Ehhez képest azért valamicskét javult a helyzet, hiszen most amolyan oldalazás, kivárás érezhető a piacokon – mondta a Nol.hu-nak Horváth Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. szakértője.

A kockázatvállalás csökkenése általánosan, így a nyersanyagok esetében is érezteti hatását. Ott viszont különösen.

A válság kitörésekor ugyanis sok befektetési alap e területekre terelte a pénzét. Többségük viszont ma már az eddigieknél is nagyobb mértékben fordul a biztonságosnak tartott német és amerikai államkötvények felé. Jelentések szerint az év eleje óta ezeken a piacokon jelentősen csökkent a spekulánsok, befektetési alapok által nyitott pozíciók száma.

A kockázatvállalás csökkenése mögött több összefüggő tényező is meghúzódik. Az egyik legmarkánsabb a kínai gazdaság növekedési kilátásainak bizonytalansága. Kína és India ugyanis a nyersanyagpiaci termékek két legnagyobb vásárlója – tette hozzá mindehhez Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője. Az utóbbi időszakban egyre komolyabb félelmek mutatkoznak azzal kapcsolatban, hogy az ázsiai ország valóban képes lesz 8 százalék fölötti növekedésre, s ezzel fenntartani a világpiaci keresletet – mondta Horváth Ákos.

Bár Pekingben jelezték, hogy mindenképp ez a szándék, s ezért minden szóba jöhető monetáris és fiskális eszközt hajlandóak bevetni, ez nem nyugtatta meg a befektetőket. Most az az egyik lényeges kérdés a nyersanyagpiacokon, hogy Kína milyen lépésre szánja el magát. Egy jelentősebb monetáris lazítás komoly elmozdulásokat okozhatna.

Ugyanakkor az is biztos, hogy ez közvetve az európai gazdaságoknak nem feltétlenül tenne jót. Manapság ugyanis a régió országai viszonylag olcsón képesek alapanyagot vásárolni a világpiacon. Ha a drágulás ezt megtörné, az a robusztus gazdaságú államok kivételével veszélyeztetné a többi versenyképességét.

Az elemzők, ha nem is a várt kínai fejleményekhez hasonló, de markáns elemként említették az amerikai Quantitative Easing (QE) program lehetséges elindítását is. Ebben az esetben ugyanis új pénzek érkeznének a piacokra, amelyek egy része bizonyosan a nyersanyagok felé „indulna”.

Már ez is okozhatna áremelkedést, ám ennek következménye lenne a dollár gyengülése is. Miután a nyersanyagpiacok alapvetően dollárelszámolásúak, így az amerikai deviza gyengülése ugyancsak áremelkedést vonna maga után – jegyezték meg az elemzők. Amíg azonban nincsenek kézzelfogható hírek, addig összességében csak az árak oldalazása vagy csökkenése várható.

Persze azért egy-egy termék mögött megbújhatnak sztorik. Ilyen például az amerikai gázkitermelés növekedése, ami hatást gyakrol a tőzsdei árakra, és közvetve a szén és az erőművi szén árát is lefelé nyomja. A gáz jegyzése az Egyesült Államokban idén mintegy 25, míg a széné több mint 26 százalékkal esett. Ez az európai jegyzéseket is befolyásolja.

De ilyennek mondhatóak azok a fejlemények is, hogy a meghatározó gabonákban a terméshozam-várakozások eddig jónak mondhatóak. Ennek megfelelően az év eleje óta a kukorica tőzsdei jegyzése 10 százalékkal, a búzáé pedig 6 százalékkal süllyedt.

A piacon belül szinte egyetlenként markáns emelkedés rajzolódik ki a szójabab árfolyamában. A termény esetében a feltörekvő országok által támasztott kereslet borította fel az egyensúlyt. A termelési adatok ugyanis ezzel nem tartanak lépést. Így a szójabab tonnájáért most 15 százalékkal többet kell adni, mint év elején. Ráadásul úgy, hogy május elején az árnövekedés volt 23 százalék is.

Szójababok egy brazil földműves kezében
Szójababok egy brazil földműves kezében - a dél-amerikai országban közel 20 év alatt megduplázódott a szója termesztés, már a világ második legnagyobb exportőrei
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.