Kína milliárd dolláros dilemmája

A közel kétezer milliárd dollár devizatartalékot felhalmozó Kína további hitelei nélkül összeomolhatna az Egyesült Államok gazdasága. Pekingben viszont egyre többen szeretnék, ha a kormány a gazdasági válságban a belföldi vállalkozókat segítené, és a kínai gazdaság élénkítésére költene.

A közel kétezer milliárd dolláros devizatartalékot felhalmozó Kína további hitelei nélkül összeomolhatna az Egyesült Államok gazdasága. Pekingben viszont egyre többen szeretnék, ha a kormány a gazdasági válságban a belföldi vállalkozókat segítené, és a kínai gazdaság élénkítésére költene – írja Financial Times. Csakhogy Kínának muszáj tovább finanszíroznia az amerikai hiányt, különben a dollár mélyrepülésbe kezd, ami a kínai devizatartalék értéknek csökkenését jelentené.

Szeptemberben Kína megelőzte Japánt, és az Egyesült Államok legfőbb hitelezőjévé lépett elő: becslések szerint az amerikai államkötvények tíz százaléka – közel 700 milliárd dollár  – a kínai állam tulajdonában van. A külügyi tanács becslései szerint az Egyesült Államok összesen 1,7 milliárd dollár tartozást halmozott fel Kínával szemben. Peking 2000 milliárd dollár tartalékkal rendelkezett a tavalyi 600 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomag meghirdetése előtt. A szintén állami tulajdonban lévő kínai szuverén befektetési alapok is vagyonokat költöttek amerikai cégek részvényeinek megszerzésére - egyebek között azóta a csőd szélére került amerikai pénzintézetek megvásárlásra.

A gazdasági válság súlyosbodásával egyre élesednek a tartalékok felhasználásával kapcsolatos viták. Vajon inkább a hazai keresletet kellene élénkítenie Pekingnek, vagy inkább fokozni kellene az Amerikának nyújtott hiteleket, hogy az export erősödése segítse a kínai ipar talpra állását?

A kínai vezetők körében különösen nagy aggodalmat okoz, hogy az Egyesült Államok bármikor olyan kötvénykibocsátásba kezdhet, amely a dollár árfolyamának jelentős csökkenését okozné, aminek következtében a dollárban denominált amerikai tartozás értéke is arányosan csökkenne.

A dollár akkor is mélyrepülésbe kezdene, ha Peking nem vásárolná tovább az amerikai államkötvényeket - teszi hozzá a Financial Times. Ezért Kínának aligha ha van más választása, mint hogy tovább hitelezzen az Egyesült Államoknak, legalább addig, amíg a gazdasági válság tart.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.