Kína megnyitja bankszektorát

Kínának is mind nagyobb nehézséget jelent a növekedés fenntartása. A világ második legnagyobb gazdasága most azzal igyekszik élénkíteni, hogy megnyitja bankrendszerét a magántőke-befektetések előtt.

Megnyitotta az utat a bankrendszerbe irányuló magánbefektetések előtt a szabályozó hatóság Kínában, mondván, azt a többi befektetéssel megegyező módon kezelik mostantól - jelentette be a Kínai Banki Szabályozó Bizottság (CBRC) a hétvégén.

A közlemény szerint mostantól a magáncégek jegyezhetnek banki részvényeket, illetve vásárolhatnak banki papírokat Kínában, lehetnek fogadói iparági részvényátadásnak, részt vehetnek banki fúziós és felvásárlási ügyletekben. A dokumentum szerint a magántőke-befeketetéseket a hatóság az állami banktrösztökben és a pénzügyi lízingvállalatokban is ösztönzi, de ugyanígy a kisvállalatok és vidéki lakosok számára való privát hitelezést is fellendíteni igyekszenek.

A közlemény szerint az új irányelvek megvalósulásának elősegítésére a piacra jutás átláthatóságát is fokozni fogják. Utóbbi döntő fontosságú lehet a nyitásban - hívják fel a figyelmet az elemzők -, anélkül ugyanis a magántőke útjának blokkolására és az eddig piacot uraló állami szereplők monopóliumának folytatódására lehet számítani.

A lassuló gazdasági növededéssel és bizonytalan világgazdasági körülményekkel szembenézni kénytelen kínai vezetés a monopolágazatok fokozatos megnyitásával, a magántőke rendszerbe kapcsolásával a hitelezés, a gazdasági növekedés fellendítésére törekszik. A hét során megnyitották a vasúti és energiaipari ágazatot a magánbefektetések előtt, és szerdán arról cikkeztek az újságok, hogy a vezetés több más monopolizált és államilag ellenőrzött iparágakban való magánbefektetések fokozását lehetővé tévő irányelveken dolgozik. A hét közepén a kormány azt is megígérte: nagyobb figyelmet szentel a jövőben a gazdasági növekedés stabilizálásának.

A nyitás valódi oka vélhetően az, hogy Kínának is mind nehezebb fenntartani a gazdasági növekedést, amelynek mértéke egyébként még mindig irigylésre méltó. A kínai nemzeti bank (PBoC) éves jelentése szerint bár egyes iparágak óriási növekedési lehetőség előtt állnak, általánosságban továbbra is növekvő belső és külső kihívások várnak a kínai gazdaságra. A világgazdasági környezet bizonytalansága, az exportpiacok gyengesége, a lassuló belső gazdaság, a szűk hitelfelvételi lehetőségek, az infláció, egyes iparági túlkapacitások, a kis- és középvállalatok nehézségei mind-mind komoly nyomást jelentenek és hosszú távú kezelést követelnek a kínai vezetéstől - írja a PBoC.

A nehézségek kezelésére a hatóságoknak óvatos és rugalmas monetáris politikát kell követniük - erősítette meg az év elején már irányul szabott gazdaságpolitikai irányt a jegybank. A pozitívumokról szólva a jelentés kiemeli: egyes fogyasztási és ipari ágazatok előtt óriási lehetőségek és növekedési potenciál áll, köszönhetően a rendelkezésre álló jövedelem emelkedésének és a belső fogyasztás fellendítését célzó központi intézkedéseknek. A pénzügyi rendszernek ugyanakkor a korábbinál jobban kell szolgálnia a reálgazdaságot - idézi a jelentés Csou Hsziao-csuant (Zhou Xiaochuan), a központi bank kormányzóját.

A PBoC a gazdasági reformok következő lépéseként a szigorúan szabályozott kínai kamatlábak liberalizációját ígérte, emellett a régóta problémát jelentő tartományi- és magánhitelezési platformok felülvizsgálatának javítását szorgalmazta. A konkrét növekedési kilátásokról nem szól a dokumentum, a jegybank hivatalos kiadványa ugyanakkor pénteken azt írta: a gazdaság stabil mértékben fog növekedni idén.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.