Kilenc hónapos mélyponton a forint

Jókora pofonba szaladt bele a forint. Nem sokkal 10 óta után kilenc hónapja nem látott szintre esett az árfolyam az euróval és a svájci frankkal szemben.

Méretes pofonra ébredt ma a forintpiac. Nem sokkal 10 óta után 9 hónapja nem látott szintre esett az árfolyam az euróval és a svájci frankkal szemben. Az euróval szemben a jegyzés egészen 303,50 forintig lendült a kora reggeli 299,50 körüli szintről. Némi megkönnyebbülés jött ezek után, mert a forint kurzusa 302,68-ig erősödött, ám még ez is roppant gyenge a reggeli állapothoz képest. A svájci frankkal szemben hasonló pályát írt le a magyar deviza jegyzése, hiszen ott a korai órákban élő 241,70-es szintről ugrott meg a jegyzés 245,45-ig, majd itt is visszafordult a kurzus 244,80-ig.

A látványos gyengülés mögött döntő részben a jegybank körüli kérdések állnak – mondta a Nol.hu-nak Gabler Geregely, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Az új jegybankelnök, Matolcsy György pénteken jelentősen csökkentette a két alelnök, Király Júlia és Karvalits Ferenc hatáskörét. A fejleménynek önmagában sem volt jó üzenete, ám egyes piaci szereplők körében olyan vélemény alakult ki, amely szerint mindez arra utal, hogy a Magyar Nemzeti Bank új vezetése akár már márciusban nem konvencionális intézkedéseket készíthet elő, vezethet be. Ez pedig közvetlenül gyengítette a forintot – magyarázta az elemző.

Mint ahogy a mai alkotmánymódosítással kapcsolatos parlamenti szavazás sem tesz jót a forint árfolyamának, hiszen a befektetők körében ez is csak növeli a bizonytalanságot. Ehhez párosul egy olyan nemzetközi hangulat, amely nem éppen a legjobb, elég azt megemlíteni, hogy a Fitch Ratings pénteken megvonta Olaszországtól az elsőrendű „A” kategóriás államadós-besorolását. Mindezt a bizonytalan belpolitikai helyzettel indokolta.

Éppen az utóbbi külpiaci helyzet hatására nem meglepő, hogy a régiós devizák, így a lengyel zloty és a cseh korona is gyengült ma délelőtt, az azonban sajnálatos, hogy a hazai fejlemények, s elsősorban az MNB körüli bizonytalanság miatt a forint mindkettőnél többet vesztett értékéből. Így egyértelműen a forint gyengült a legtöbbet az elmúlt néhány órában – jegyezte meg Gabler Gergely. (Nem sokkal 11 óra után 73 forintnál is többet kellett adni egy lengyel zlotyért, míg ez a reggeli órákban 72,5 forint körül mozgott.)

Ha a forint árfolyamgrafikonját vesszük alapul, akkor az némi aggodalomra ad okot, hogy 306-os szintig komolyabb ellenállási szint nem nagyon mutatkozik – tette hozzá az előzőekhez. Eddig különösebb nehézségek nélkül eshet a magyar fizetőeszköz jegyzése. Ugyanakkor nagyon valószínűnek látszik, hogy a kormány különféle módon megpróbálja majd visszaerősíteni a forintot. Ennek eszközei lehetnek, ha olyan megnyilatkozásokat tesznek a kormány tagjai, amelyek megnyugtatják a forint körüli hangulatot. Ilyenek mondatok már a gazdasági miniszter, Varga Mihály ma délutáni sajtótájékoztatóján is elhangozhatnak.

A kabinet intézkedése azért is valószínű, mert választások előtti évben – a Magyarországon szociális szempontból is igen érdekes árfolyamkérdésben – egy nagyobb gyengülést nehezen engedhetne meg. Arról nem is beszélve, hogy az elszálló jegyzés miatt az államadósság szintje is emelkedhet. Ha mégis nagyon eldurvulna a helyzet, akkor immár a jegybank részéről a nyíltpiaci intervenció is forinterősítő eszköz lehet, ezzel azonban nagyon óvatosan kell bánni – jegyezte meg az Equilor szakértője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.