Kevesebbet tankolunk, és bútorra sem költünk

Üzemanyagra, bútorra, gyógyszerre és műszaki cikkre kevesebbet, élelmiszerre és illatszerre többet költöttek a magyarországi üzletekben vásárlók februárban. A kiskereskedelmi forgalom meghaladta az ezermilliárd forintot, volumene azonban összességében 1,4 százalékkal csökkent – közölte a KSH.

Az év első két hónapjában 1113 milliárd forint realizálódott. A januári kismértékű növekedés után februárban a kiskereskedelmi eladások 1,4 százalékkal csökkentek, így az év első két hónapjában 0,4 százalékos volt az elmaradás mértéke az előző év azonos időszakához képest – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal mai jelentésében.

 Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek eladásai februárban 1,7 százalékkal, az év első két hónapjában 1,4 százalékkal növekedtek az előző év azonos időszakához képest. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma februárban 2,7 százalékkal csökkent, így az első két hónapban 0,4 százalékkal mérséklődött. A részletes elemzés szerint nagyobb mértékű visszaesés februárban a bútor-, műszakicikk-üzletekben (-9,9%) és a használtcikk-üzletekben (-22,6%) volt, és az átlagosnál nagyobb elmaradást tapasztaltak a gyógyszer-, gyógyászatitermék-kiskereskedelemben is (-4,5%) – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal mai jelentésében.

Jelentősen nőtt ugyanakkor a forgalom az illatszer- (11,7%), valamint az előző évi alacsonyabb bázishoz képest – az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (9,3%). A könyv-, számítástechnikai, egyéb iparcikküzletek kis mértékben (0,8%) növelték eladásaikat, míg a textil-ruházati és lábbeliüzletekben stagnált a forgalom.

Az üzemanyagtöltő állomásokon továbbra is csökken a forgalom az üzemanyagok folyamatos drágulása következtében. Februárban az eladások 2 százalékkal, az első két hónapban 2,1 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakitól.

Az Eurostat sajtóközleménye szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában 2012. februárban 1,1 százalékkal, az eurózóna országaiban 2,1 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A térség legfejlettebb országai közül az Egyesült Királyságban 1,8 százalékkal, Franciaországban 0,8 százalékkal növekedett, Németországban 2,5 százalékkal csökkent a forgalom volumene. Magyarország az EU-27 átlagának közelében volt.

Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai februárban 1,7 százalékkal, az év első két hónapjában 6 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit, amiben szerepet játszott a regisztrációs adó csökkenése, valamint az a körülmény, hogy 2011 első néhány hónapja a gépjármű-kereskedelem mélypontját jelentette.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.