Kevesebb lakáshitelest ment meg az állam
A Nemzeti Eszközkezelő számára olyan összegű forrásokat szükséges biztosítani, hogy a szervezet legfeljebb ötezer ingatlant legyen képes megvásárolni 2014 végéig - áll a Magyar Közlöny hétfői számában megjelent kormányhatározatban.
A kormányhatározat - amely szerint az eszközkezelő működéséhez szükséges forrásokat a nemzetgazdasági miniszternek kell biztosítania - azt is rögzíti, hogy az idei költségvetési törvény Miniszterelnökség fejezet terhére kétmilliárd forint átcsoportosítása történjen meg a Nemzeti Eszközkezelő felállítása és működése érdekében.
A kormányhatározatban szereplő számok komoly visszalépést jelentenek a korábbi tervekhez képest. Miközben a svájci frank árfolyama folyamatosan dönti a történelmi csúcsokat, és hétfőn már alig egy hajszállal maradt el a kritikusnak mondott 240 forintos szinttől, melyen elemzők szerint tömegesen okozhat fizetési nehézséget a devizában eladósodott hiteleseknek, a kabinet kevesebb mint a negyedére csökkentette a lakáskölcsönösök megmentésére fordítható forrásokat.
Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára korábban azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy legkésőbb október 1-jén feláll a Nemzeti Eszközkezelő. A szervezet működésében a szociális szempontok lesznek irányadóak, azoknak a családoknak nyújt majd segítséget, akik önerejükből nem képesek a lakhatásukról gondoskodni, például, mert az egyik vagy mindkét kereső elveszítette a munkáját, emiatt késedelembe estek, s ingatlanjukat a bank potenciálisan elárvereztethetné - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Nátrán Roland akkor azt mondta: az eszközkezelőnek az idén várhatóan mintegy ötmilliárd forintot kell ingatlanvásárlásra fordítania kétezer lakás diszkontáron történő megvásárlása esetén, figyelembe véve, hogy az átlagos ingatlanérték hétmillió forint, s a lakások teljes értéke így maximum mintegy 14 milliárd forint lehet.
A helyettes államtitkár elmondása szerint a kvóta emelkedésével a következő évben elvileg legfeljebb 12 ezer esetben kell beavatkozni, így az idei potenciális költségvetési teher három-négyszeresével lehet számolni jövőre. Az ezzel kapcsolatos döntést a kormány, illetve az Országgyűlés a jövő évi költségvetés tárgyalásakor fogja meghozni - jelezte az MTI-nek nyilatkozva korábban az NGM helyettes államtitkára.