Két hetet nyertek a mobilcégek, de visszavennék tőlük a frekvenciákat
A Fővárosi Törvényszék tanácsa a peres felek meghallgatását követően a határozathozatalt elhalasztotta, a kihirdetését pedig két héttel elhalasztotta Mohay György tanácsvezető bíró. Ez azt jelenti, hogy az idővel való versenyfutásban két hetet nyertek a mobilcégek, miközben az állami MPVI az ítélethirdetésig továbbra sem tudja használni a frekvencia-árverésen elnyert hullámhosszait.
A per érdekessége volt, hogy kiderült: miután a bíróság ideiglenes intézkedésként eltiltotta az állami céget a frekvenciahasználattól, az, az NMHH oldalán beavatkozva kérte, hogy a bíróság vagy vonja vissza e tiltást, vagy egyidejűleg tiltsa el a mobilokat azon frekvenciák használatától, amelyeket a tender másik árverésein szereztek, s amelyen a Vodafone például meg is indította szolgáltatását, csaknem országosra növelve lefedettségét.
Vagyis, a perben most a médiahatóság azon frekvenciák használatától kívánja eltiltatni a piaci szereplőket, amelyek használatáról pont ő hozott határozatot, s amelyekért azok 31 milliárd forintot fizettek a költségvetésnek. Ebben azonban nem döntött a bíróság, s mivel két hét múlva már határozathozatalra kerül sor, vélhetően nem is fog, hanem a kérdés az ítélet része lesz.
Továbbra is bizonytalan, hogy a bíróság elrendel-e e per keretében előzetes uniós döntéshozatali eljárást, amelynek az volna a célja, hogy az illetékes szervek előzetesen állapítsák meg: a magyar tender és annak kötelezettségei, elsősorban a belföldi roamingot előíró feltétel összhangban van-e az uniós szabályokkal.
Ezzel kapcsolatban az MPVI képviselői hangsúlyozták, hogy több EU-s jogszabály is engedi, hogy a nemzeti szabályozó hatóságok belső vagy regionális roamingot írjanak elő a piacon lévőknek egy új szolgáltató piacra lépésekor. Ilyenre számos uniós példa is van – mondta az NMHH jogi képviselője a tárgyaláson.
A három mobilcég (felperesek) pedig azt hangsúlyozták: nem a belső roaming lehetőségét vonják kétségbe, hanem annak részletes feltételeit vitatják, de hozzátették: magyar kormányrendelet is előírja, hogy ehhez előzetesen piacelemzést kell készítenie a hatóságnak. Ezek alapján valószínű, hogy az előzetes uniós döntéshozatali eljárásra végül nem kerül sor.