A négy magánnyugdíjpénztár közül a Budapest Magánnyugdíjpénztárnál 74 százalék, a Horizont Magánnyugdíjpénztárnál 70 százalék, a Szövetség Nyugdíjpénztárnál pedig 50 százalék felett van a tagdíjfizető pénztártagok aránya. Az MKB Nyugdíjpénztár nem közölt adatot az MTI megkeresésére, 2014-ben a kassza honlapján közzétett információk szerint 30 százalék fölött volt ez az arány.
Ez a két magánnyugdíjpénztár már megmenekült
A magánnyugdíjpénztárakról szóló törvény 2015. január 1-jén hatályba lépett módosítása szerint jogutód nélkül, végelszámolással megszűnik az a pénztár, amelynél a tagdíjfizető tagok száma a megelőző hat hónap átlagában legalább két hónapon keresztül a taglétszám 70 százaléka alá csökken. Ezt a szabályt először 2015. szeptember 30-át követően kell az azt megelőző hat hónapra - tehát először a 2015. április 1. és szeptember 30. közötti időszakra - alkalmazni. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) októberben vizsgálja majd meg először a 70 százalékos tagdíjfizetési arány meglétét.
A Prémium Csoporthoz tartozó Horizont Magánnyugdíjpénztár már teljesítette a 70 százalékos tagdíjfizetői arányt. Ráadásul - mint korábban bejelentette - úgy, hogy a tagság túlnyomó többsége egy évre előre rendezte tagdíjfizetését. A kassza 2015. március 1-jétől havi 500 forintban állapította meg a tagdíjat, emellett a honlapján közzétett információk szerint továbbra is arra kéri tagjait, havi 500 forint támogatást is fizessenek be. Hozzáteszik, a pénztártagoktól és az AXA Csoport egyes magyarországi vállalataitól érkező támogatások révén folyamatosan rendelkeznek a szükséges anyagi feltételekkel, számítanak azonban arra, hogy hosszabb távon a pénztártagok, mint tulajdonosok teremtik meg a pénztár fenntartásának fedezetét.
A Budapest Magánnyugdíjpénztárnál február 19-én 74 százalék volt a tagdíjfizetők aránya.Idén havi 200 forint a minimum tagdíj. A pénztár jelenlegi működési tartaléka további, legalább 5 évig biztosítja a működést - derül ki a kassza honlapján közzétett információkból. A jelenleg 50 százalék feletti tagdíjfizető hányaddal rendelkező Szövetség Nyugdíjpénztár azt kéri tagjaitól, havonta legalább a pénztár közgyűlése által elfogadott 400 forint összegű minimum tagdíjat fizessék be. Ezenfelül szükség van arra is, hogy a tagok évi 5000 forint működési adománnyal járuljanak hozzá a működési költségekhez.
Az MKB Nyugdíjpénztár már 2012-től havi 1000 forintban határozza meg a tagdíj minimális mértékét a magánágban, ezen felül pedig havi 1000 forint adományt (önkéntes működési hozzájárulást) is kér tagjaitól. A kassza magánágában 2012-ben, 2013-ban és 2014-ben is 30 százalék fölötti volt a tagdíjat fizetők aránya, az adományt fizetőké pedig meghaladta a 20 százalékot. Friss adatot a kassza nem közölt az MTI megkeresésére. Honlapján azt írja, áprilistól folyamatosan informálni fogja tagjait a tagdíjfizetők havi arányának aktuális állásáról.
A kasszák azt kérik tagjaiktól, hogy a tagdíjat fizessék be egy évre előre. Kivétel csupán az MKB pénztár, mert szerinte a jogszabály jelenlegi megfogalmazásából nem egyértelmű, hogy a minimális tagdíj éves mértékének egyösszegű befizetése esetén a pénztártag a 70 százalékos arány számítása során minden hónapban fizetőnek minősül-e vagy csak a befizetés hónapjában.
Több pénztár arra hívja fel tagjai figyelmét, hogy aki nem tudja vagy nem akarja vállalni a rendszeres tagdíjfizetést, visszaléphet a társadalombiztosítási rendszerbe, ebben az esetben felveheti a pénztárban tartott megtakarításán elért infláció feletti hozamot és az egyénileg teljesített befizetéseket is.